komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 20 czerwca 2019

Diny, Bogny

GOPR radzi przed feriami

piątek, 10.2.2017 12:52 , komentarze: 3 , odsłony: 2642
kategorie artykułu:

Dolnośląskie ferie tuż tuż. Wspaniałe zimowe warunki zachęcają do ruszenia w góry. Ratownicy grupy wałbrzysko-kłodzkiej GOPR spodziewają się ogromnej liczby narciarzy i radzą co zrobić, aby białe szaleństwo było jednocześnie przyjemne i bezpieczne.

W piątek, 10 lutego rozpoczeły się zimowe ferie m.in. w województwie dolnośląskim. Zima w tym roku dopisała. W górach jest dużo śniegu a na stokach panują doskonałe warunki narciarskie. Z pewnością przełoży się to na dużą liczbę narciarzy, szczególnie, że łącznie z województwem dolnośląskim ferie zaczynają się także na Opolszczyźnie, Mazowszu i Pomorzu Zachodnim – z tych województw zawsze w Sudety przyjeżdża mnóstwo turystów i narciarzy.

Dużo więcej wypadków w tym roku

Od początku sezonu w stacjach narciarskich, w których dyżury pełnią ratownicy GOPR (Zieleniec, Czarna Góra i Sokolec) doszło do ponad 500 wypadków. Czterokrotnie do najcięższych zdarzeń ratownicy wzywali śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wielu przypadkach do nieszczęścia doszło w wyniku brawury i zderzeń z innymi narciarzami. Ratownicy GOPR Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej apelują o rozwagę i ostrożność podczas szusowania.

Dekalog Narciarski FIS i kaski

Prawidłowe zachowanie na stoku opisuje Dekalog Narciarski FIS, jego treść znajdziemy tutaj https://www.gopr.pl/poradnik/dekalog-narciarski Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami, dostosowujmy styl jazdy do warunków oraz własnych umiejętności. W okresie ferii na stokach jest zawsze bardzo dużo dzieci, zwróćmy na nie szczególną uwagę. Mali narciarze w starciu z rozpędzonym, dorosłym człowiekiem mają niewielkie szanse na wyjście z takiego zderzenia bez urazu. Narciarze poniżej 16 roku życia obowiązkowo muszą mieć kaski na głowach. Dorosłych nakaz ten nie dotyczy, jednak gorąco zachęcamy do wyposażenia się w ten element zabezpieczający głowę. Obecnie kask można kupić w cenie markowej czapki, nawet najtańszy kask zapewni nam o wiele większą ochronę niż tradycyjne nakrycie głowy.

Przed jazdą zróbmy rozgrzewkę

Ratownicy przypominają także o rozgrzewce. Codziennie przed pierwszym zjazdem poświęćmy 2-3 minuty na proste ćwiczenia. Rozruszajmy stawy, rozgrzejmy mięśnie, szczególnie jeśli codziennie siedzimy przy biurku. Tak przygotowani będziemy mniej podatni na urazy w razie upadku.

Co zrobić w razie wypadku?

Jeżeli już wydarzy się wypadek, przede wszystkim zachowajmy spokój. Jeśli sami ulegniemy wypadkowi, poprośmy o pomoc innych narciarzy, a jeśli jesteśmy świadkami wypadku, zainteresujmy się poszkodowanymi. Jeśli nie potrafimy udzielić fachowo pomocy, w zupełności wystarczy jeśli zabezpieczymy miejsce wypadku oraz wezwiemy pomoc. Na stokach, które zabezpieczają ratownicy GOPR wezwijmy ich dzwoniąc na numer 985 lub 601 100 300. Udzielą oni profesjonalnej pomocy i szybko ewakuują nas w bezpieczne miejsce. Możemy również użyć aplikacji „Ratunek”, która nawiąże połączenie z ratownikiem dyżurnym oraz jednocześnie wskaże mu na mapie nasze położenie. Aplikację można zainstalować na Androida oraz iOS. Ratownicy GOPR grupy wałbrzysko – kłodzkiej w sezonie 2016/2017 pełnią dyżury w Zieleńcu, Czarnej Górze oraz w Sokolcu. Na pozostałych wyciągach pomoc w razie wypadku zapewniają ich gestorzy. W takich miejscach w razie wypadku poinformuj obsługę wyciągu.

Góry, to nie tylko narty i snowboard

Dla osób, które wybiorą ciszę, spokój i obcowanie z naturą na górskich szlakach również mamy kilka rad. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim obuwiu i odzieży. Najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę – kilka warstw, które będą zabezpieczać od zimna i od wiatru.

W wyższych partiach gór (powyżej 1000 m n.p.m.) leży ponad 80 cm śniegu. Niektóre szlaki są zawiane i nieprzetarte. Są to bardzo dobre warunki dla narciarzy ski turowych, jednak dla pieszych bez rakiet, przemieszczanie może stanowić trudność a czas wędrówki znacząco się wydłużyć. Planujmy piesze wycieczki z dużym marginesem czasowym. Dzień wciąż jest krótki. Bądźmy przygotowani na zapadnięcie zmroku - miejmy ze sobą latarki i zapas baterii.

Przed każdą wyprawą w góry zainstalujmy w naszych smartfonach aplikację „Ratunek”, naładujmy baterie oraz w miarę możliwości weźmy ze sobą „power banki”. Góry nie są takie straszne, jeśli dobrze zaplanujemy i przygotujemy nasze wycieczki.

Ratownicy GOPR grupy wałbrzysko – kłodzkiej życzą niezapomnianych widoków oraz przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku w górach!

 Foto: archiwum GWK GOPR 

 

Wasze komentarze

postacie w zielencu jeszcze z trzy krzesła napewno bedzie bezpieczniej!!!!...
sobota, 11.02.2017 16:01 autor: general pitu pitu
bravo!
piątek, 10.02.2017 20:02 autor:
poniedziałek, 17.6.2019 08:00
1
piątek, 14.6.2019 11:56
99
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ELMECIK
ELMECIK