GOPR o aktualnych warunkach w górach [Foto]

piątek, 22.3.2019 11:30 2463 0

Choć kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła, w górach nadal panują zimowe warunki. Przedstawiamy Wam relację z pierwszego, wiosennego patrolu w Górach Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich z dnia 21 marca br.

 

Góry Stołowe

Wiosnę widać pełną parą, brak pokrywy stałej pokrywy śnieżnej w większej części gór poniżej 850 mnpm. Śnieg powyżej tej wysokości zalega na północnych stokach masywu Skalniaka, na Błędnych Skałach i Szczelińca. Poniżej tej wysokości szlaki mokre, miejscami zalega błoto.
Szlak czerwony prowadzący przez Skalniak na Błędne Skały pokryty twardym miejscami zlodzonym śniegiem. Z upływem dnia śnieg staje się mokry, w nocy po spadkach temperatur twardy zlodzony. Podobnie wygląda sytuacja na Błędnych Skałach.

Szczeliniec – schody wejściowe bez pokrywy śnieżnej, zalodzenia i śnieg pojawiają się 50 m powyżej przełęczy między Szczelińcami. Na koronie Szczelińca występuje stała pokrywa śnieżna, brak pokrywy śnieżnej występuje wokół Schronisko na Szczelińcu, miejscami na drewnianych kładkach u podnóża Tronu Liczyrzepy, tarasach południowych i na schodach zejściowych. W pozostały miejscach Szczelińca zwłaszcza w osłoniętych przed słońcem szczelinach zalega ciągła pokrywa śnieżna. Śnieg jest twardy, miejscami zlodzony. Zejście do Piekiełka i wyjście mocno oblodzone w samym Piekiełku trwa prawdziwa zima i wiosny nie widać.

Góry Bystrzyckie

Podobnie jak w Górach Stołowych stała pokrywa śnieżna zaczyna się od 850 mnpm, poniżej tej wysokości szlaki są mokre, miejscami zalega błoto. Po przerwie zimowej rozpoczęły się prace leśne. 
W rejonie przełęczy Spalonej wiosnę już widać, ale śnieg zalega na trasach biegowych na Jagodną. Można jeszcze wyruszyć na wycieczkę na nartach śladowych i biegowych.

Góry Orlickie

Tu wiosna wchodzi wolnymi krokami, stała pokrywa śnieżna od 850 mnpm. Średnia pokrywa śnieżna wynosi ok. 70cm, miejscami dochodząc do niemal 130cm!. Szlaki turystyczne przetarte, nadal panują wspaniałe warunki na narty śladowe, ski turowe i nary zjazdowe.

Fot. i opracowanie: M. Rzepecki

Dodaj komentarz

Komentarze (0)