Gmina wiejska Kłodzko szacuje straty mieszkańców po powodzi. Znamy wzór, według którego liczona będzie rządowa pomoc
To zadanie przerosłoby chyba każdego, ale nie wtedy, kiedy pomagają przyjaciele! Od czwartku do soboty 16 ekip było w terenie, by szacować straty po powodzi w Gminie Kłodzko. Każdy zespół składał się z dwóch osób: pracownika socjalnego i nadzoru budowlanego. Kiedy mieszkańcy dostaną pieniądze na remont mieszkań czy domów? To nie takie proste...
Działania były możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej z Wrocławia, Legnicy, Strzelina, Polkowic i oczywiście z Gminy Kłodzko. Ogólnopolska Izba Inżynierów Budownictwa delegowała tu przedstawicieli z całej Polski: Białegostoku, Olsztyna, Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Gdańska, Szczecina, Łodzi, Rzeszowa i po sąsiedzku z Polanicy-Zdroju.
Spytaliśmy o kryteria wyliczenia pomocy. Ważne, by pamiętać, że nie wymyśla ich gmina, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co musiało się zatem stać, w jakim stanie musi być mieszkanie czy dom, by uzyskać na ich remont maksymalnie 100 tys. lub 200 tys. złotych? Rzeczoznawcy swoje ustalenia muszą wpisać do specjalnego wzoru. Oto i on:
Łatwe to zatem nie jest, ale do 30 dni mają zapaść decyzje o kwocie i terminie przelewu z rządową pomocą. „Bardzo wspaniali ludzie. Wielkie podziękowania dla pani i pana którzy byli u nas z komisją” – to głos mieszkańców Żelazna. „Gdyby nie ta pomoc, wszelkie działania rozwlekłyby się znacząco w czasie” – dziękują z kolei przedstawiciele samorządu.
Wójt Zbigniew Tur wręczył członkom komisji upominki, a to przecież tylko symboliczny dowód naszej wdzięczności. Osoby z terenu Gminy Kłodzko, których nie udało się zastać w domach, niebawem zostaną powiadomione o innych terminach wizyt komisji. Wnioski o 100 tys. zł i 200 tys. złotych – UWAGA! – można składać do 15 marca 2025 roku. [-]
Informacje i zdjęcia: Gmina Kłodzko.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)