Gmina Szczytna i miasto Česka Skalica wspólnie realizują mikroprojekt pn.: „Przyjdźcie na …”, „Zveme Vás na …”

wtorek, 23.5.2023 10:41 999

Od kilku miesięcy gmina Szczytna i miasto Česka Skalica z powodzeniem realizują wspólnie mikroprojekt pn.: „Przyjdźcie na …”, „Zveme Vás na …” współfinansowany ze środków Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

 

 W trakcie trwania mikroprojektu mieszkańcy gminy Szczytna oraz mieszkańcy Českiej Skalicy mogli poszerzyć swoje horyzonty podczas wydarzeń organizowanych zarówno w Polsce, jak i w Czechach.

 

 Mieszkańcy Gminy Szczytna zostali zaproszeni do Českiej Skalicy na Adventalia, które odbyły się 27 listopada 2022 r. Podczas imprezy mieli okazję poznać się bliżej oraz zwiedzić urokliwe czeskie miasteczko. Z kolei mieszkańcy Českiej Skalicy 17 grudnia 2022 r. przyjechali do Szczytnej aby wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Na "Placu za Bramą" miały miejsce polsko-czeskie Adventalia w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Szczytna a Miastem Česka Skalica.

 

Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Szczytnej - Pan Marek Szpanier, który przywitał wszystkich zgromadzonych mieszkańców oraz przybyłych gości z Czech. Adventalia przebiegały w radosnej atmosferze przy dźwiękach kolęd i świątecznych pieśni. Największą publiczność zgromadziły występy dzieci, które wykonywały tradycyjne jaki i współczesne utwory świąteczne. Dzięki zakupionym w ramach realizacji mikroprojektu namiotom wystawcy mogli zapraszać gości do stworzonych przez siebie stoisk pełnych cudownego rękodzieła, lokalnych produktów oraz wyśmienitych potraw.

 

Wraz z nadejściem nowego roku odbyły się kolejne imprezy zacieśniające współpracę z czeskim sąsiadem. Dnia 18 lutego 2023 r. mieszkańcy gminy Szczytna udali się do Czech na obchody karnawału. Podczas zabawy karnawałowej mieszkańcy mieli okazję posmakować charakterystycznych potraw, jak pączki, pasztetowa, salcesony, kaszanki, tworzyć kostiumy karnawałowe i brać udział w ulicznych zabawach. 24 marca 2023 mieszkańcy Gminy Szczytna mieli kolejną okazję odwiedzenia czeskich sąsiadów. Tym razem był to festyn Wielkanocny, podczas którego po raz kolejny mogli spróbować lokalnej kuchni charakterystycznej dla tych świąt, udekorować pisanki, które następnie rozwieszono w całym rynku miasta Česka Skalica.

 

1 kwietnia 2023 r. na "Placu za Bramą" odbył się Jarmark Wielkanocny w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Szczytna a Miastem Česka Skalica. Podczas Jarmarku Wielkanocnego mieszkańcy Gminy Szczytna oraz goście z miasta partnerskiego Česka Skalica przedstawili zwyczaje Wielkanocne jakie są w ich rodzinnych domach. Dodatkowo odbył się konkurs kulinarny na najlepszą potrawę Wielkanocną. W ramach konkursu Komisja oceniła zgłoszone potrawy i przyznała I,II oraz III miejsce zarówno dla uczestników ze strony polskiej jak i uczestników ze strony czeskiej. Mimo nie sprzyjającej pogody panowała miła i świąteczna atmosfera, która udzielała się wszystkim odwiedzającym.

 

Współpraca z czeskim partnerem układa się bardzo dobrze. Z niecierpliwością oczekuje się kolejnych możliwości współpracy. Takie projekty zdecydowanie urozmaicają życie przygranicznych miasteczek i stwarzają możliwości poznania naszych sąsiadów.