Gmina Stronie Śląskie kolejnym punktem na mapie Dolnego Śląska promującym profilaktykę raka jelita grubego

wtorek, 14.6.2022 12:53 739 0

Bezpłatne testy na krew utajoną są̨ znowu dostępne dla mieszkańców gminy Stronie Śląskie. Testy można odebrać́ w Klubie „Senior+” Strachocin 4a, w poniedziałki w godz. 09.00-10.00. Badanie wykonuje się samodzielnie w domu.

Próbkę̨ należy zwrócić́ wraz z wypełnioną ankietą. Próbka następnie trafia do @Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, gdzie zostaje poddana analizie.

Testy na krew utajoną w kale pozwalają̨ szybko i bezboleśnie wykonać́ badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są̨ pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą̨ wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już̇ bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia.

Dla wielu pacjentów pozytywny wynik testu jest impulsem i motywacją do wykonania tego badania. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę̨ onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, zatem ma zagwarantowaną kompleksową opiekę̨ onkologiczną.

Kto może skorzystać z testu?

- Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego

- Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego.Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Dodaj komentarz

Komentarze (0)