Gabriela Muskała Honorowym Obywatelem Miasta Kłodzka! Zobaczcie, komu jeszcze radni przyznali taki tytuł

piątek, 27.10.2023 06:51 2251 2

Kłodzka Rada Miejskiej jednogłośnie zdecydowała o przyznaniu tytułów Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka. Zostali nimi wyróżnieni Gabriela Muskała, Monika Muskała i Ryszard Bilan. Na tej samej sesji, 26 października, radni nadali tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Kłodzka Marianowi Półtoranosowi.

Gabriela Muskała jest aktorką filmową i teatralną, od 2019 roku związaną z Teatrem Narodowym w Warszawie, a jej starsza siostra, Monika Muskała, to ceniona tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, eseistka, dokumentalistka. Wspólnie stworzyły kilka sztuk teatralnych, których tematem jest pamięć. A takim zdjęciem ilustruje ich „spółkę autorską” Encyklopedia Teatru. Nazwały ją Amanita Muskaria...

Obie pamiętają, skąd pochodzą. Urodziły się w Kłodzku, na ziemi kłodzkiej dorastały. – Jest pani naszym regionalnym skarbem! – mówiła nie tak dawno Klaudia Lutosławska-Nowak o Gabrieli Muskale. Gdyby wówczas na sali była też Monika, z pewnością zdanie to padłoby w liczbie mnogiej. I nie ma w tym cienia egzaltacji. Docenili to kłodzcy radni.

Wkrótce czeka nas wydarzenia szczególne: powrót po dwunastu latach na kłodzką scenę naszej krajanki, Gabrieli. Wystąpi ona z monodramem „Podróż do Buenos Aires” . Spektakl, który napisała wraz ze swoją siostrą, Moniką, wyreżyserował zmarły w 2015 roku Marian Półtoranos – osoba bardzo ważna w historii nie tylko lokalnej kultury, założyciel kłodzkiego teatru KOKu [bilety można kupić TUTAJ].

Mniej może znanym, zwłaszcza młodszym, jest Ryszard Bilan. To artysta malarz, rzeźbiarz, od 1950 roku związany z Kłodzkiem, potem ze Szczytną, gdzie skończył szkołę zawodową i zdobył zawód szlifierza kryształów. W 1969 roku wraz z żoną zdecydował się na emigrację do Izraela. To konsekwencja nagonki antysemickiej. Studiował tam na uczelni artystycznej.

Dziś pracownię ma w Paryżu i tam, na honorowym miejscu, obiecał umieścić medal „Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego”, który otrzymał przed rokiem. – Jestem powracającym ptakiem – mówił wówczas. – Tu są moje ścieżki. Odwiedzam tu przyjaciół, to moja rodzina. A wyjechałem jako łobuz… – dodał. Z pewnością znajdzie w Paryżu miejsce także na wyróżnienie z Kłodzka.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka to wyjątkowe wyróżnienie za znaczący wkład w rozwijanie i reprezentowanie Kłodzka zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. – Nowym Honorowym Obywatelom Miasta Kłodzka serdecznie gratuluję i witam w zacnym gronie. Dziękujemy za to, że tak godnie reprezentujecie Kłodzko – przekazał burmistrz, Michał Piszko. [kot]

Zdjęcia: archiwum rodzinne, UM Kłodzko, Janusz Skrobot, doba.pl.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Fikołek piątek, 27.10.2023 08:22
NO i w TEN sposób Kłodzko będzie miało synagogę....a kiedy
Nie swiecacy piątek, 27.10.2023 08:59
Lepiej wykopac kaczy dolek