komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 23 marca 2019

Pelagii, Oktawiana

Festiwal Wrażeń

poniedziałek, 6.8.2018 13:34 , komentarze: 0 , odsłony: 1115
kategorie artykułu:

Polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego na pograniczu oraz stworzenie wspólnej oferty promocyjnej zwiększającej mobilność turystów. Podstawą realizacji projektu jest założenie, że o atrakcyjności turystycznej decydują w znacznej mierze przeżycia i wrażenia, a ma ich dostarczyć właśnie „Festiwal Wrażeń”. Liderem projektu jest stowarzyszenie Branka o.p.s. z Nachodu, które zrzesza zarówno samorządy jak i gestorów turystyki z terenu Kladskego Pomezi, a partnerami Miasto Kłodzko, Powiat Kłodzki i Miasto Świdnica.

Podczas trzech letnich sezonów wakacyjnych w różnych obiektach turystycznych po stronie czeskiej i polskiej będą się odbywały imprezy dostarczające unikalnych przeżyć i wrażeń. Dzięki temu odwiedzający nas turyści będą nie tylko biernymi odbiorcami zwiedzającymi muzea czy zabytki, ale także uczestnikami wydarzeń, eksperymentatorami, wytwórcami, czy graczami itp. Tematami przedmiotowych imprez zapewniających wrażenia będą osobowości, historia wojskowości oraz tradycja. Każdego roku imprezy koncentrowały się będą na jednym z podanych powyżej motywów.

W roku bieżącym zaprezentuje się dziesięć miejsc. Każda z włączonych do projektu atrakcji turystycznych, przygotuje na okres sezonu program wrażeń, który będzie regularnie powtarzany przez jeden dzień w tygodniu przez okres wakacji letnich. Program ukierunkowany będzie na temat osobowości, które żyły bądź tworzyły na obszarze pogranicza.

Przykładowo w zamku Gorzanów będziecie mogli uczestniczyć jako aktorzy w scenach teatralnych i namalować własną wersję historii zamku. W zamku w miejscowości Adršpach będziecie mogli zrobić sobie zdjęcie w historycznym stroju. Nie będą nudzić się także dzieci, które w muzeum braci Čapek w Malých Svatoňovicich zbudują robota. Zręcznym dzieciom na pewno podobało się będzie Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, gdzie mogą wykonać własne zabawki. Wiele osób ma hobby zbieractwa; na pewno między Wami znajdzie się filumenista, albo kolekcjoner pudełek zapałek. Pudełko od zapałek oraz umiejętność zapalania ognia będziecie mogli sprawdzić w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.

Zapraszamy Was do przeżycia razem z nami pełnych wrażeń wakacji, które zaprezentują Wam historyczne osobowości regionu. więcej na stronie internetowej Projektu - www.festiwalwrazen.pl

TAJEMNICZE PODZIEMIA

W Kłodzku w ramach nietradycyjnej, interaktywnej przygody wraz z animatorami w strojach historycznych związanych z postaciami historycznymi lub legendarnymi (m.in. kat kłodzki - Christopher Kühn czy też legendarna założycielka miasta Kłodzko - Valeska...) przeniesiemy Państwa, w odległe czasy średniowiecza. Sprawimy by na kilka chwil zapomnieli Państwo o codziennym życiu i dali się porwać urokowi i magii dawnej epoki. Gwarantujemy, że nie będą Państwo chcieli szybko odjeżdżać, za to chętnie odwiedzą Nas ponownie. Wszystkie występy oraz pokazy tańców, walk oraz różnego rodzaju konkurencje mają na celu pokazanie życia codziennego w dawnym Kłodzku. Będzie można poznać tradycje, zwyczaje, obrzędy panujące w Kłodzku i okolicach – zobaczymy miasto pracujące i bawiące się. 

CO NA NAS CZEKA?

zabawy plebejskie ze średniowiecza 
Przygotowaliśmy dla Państwa różnego rodzaju zabawy plebejskie, w których publiczność może uczestniczyć jak to niegdyś czynili młodzi giermkowie czy rycerze. " Trójbój średniowieczny” czy też "narty Bolka" to nazwy niektórych konkurencji, w których możemy zmierzyć się z podzielonymi na 4-5 osobowe grupy "drużynami" Publiczności.

Mini turniej rycerski na bezpieczne miecze

stanowisko katowskie, przy którym każdy może stracić głowę 
Kat jako oprawca i nie tylko. Ożywiona postać kata kłodzkiego Christophera Kühna opowie o narzędziach do wymierzania kary czy też przedmiotach tzw. pomocowych oraz karach stosowanych w dawnym Kłodzku, a także o obyczajach związanych z pracą kata. Ochotników zakujemy w dyby, przy których będzie można zrobić okolicznościowe zdjęcie z katem.

nauka tańców średniowiecznych
Dawniej oprócz toczenia walk na dziedzińcu turniejowym również tańczono. Tańce średniowieczne dzieliły się na dworskie i mieszczańskie/plebejskie, my nauczymy tańców mieszczańskich takich jak maltański czy angielski zwany "wodą".

warsztaty rzemieślnicze
zapraszamy na warsztaty rzemieślnicze, które przybliżą średniowieczne zawody oraz historię i tradycje regionu pogranicza. Uczestnicy zajęć w interaktywny sposób poznają podstawowe informacje związane z zielarstwem, tkactwem, garncarstwem, rymarstwem, kowalstwem itd. z naciskiem na ich średniowieczny charakter. Zapoznamy Was z dawnymi metodami wyrobu naczyń glinianych, troczków, koszyków wikliniarskich, wyrobów skórzanych itp.

warsztaty z łucznictwa
Każdy z nas w dzieciństwie bawił się w Indian czy Robin Hooda, biegając z kawałkiem patyka, wyobrażając sobie, że jest mistrzem w strzelaniu z łuku. Teraz pojawia się okazja powrócić do tych marzeń i poszyć z prawdziwej broni pod okiem doświadczonego instruktora. Dysponujemy kilkoma replikami łuków średniowiecznych o różnych naciągach.…

quizy historyczne
Średniowiecze w Kłodzku to przede wszystkim Korona Czeska..choć od XIVw językiem urzędowym był niemiecki, to jednak mieszczanie używali języka czeskiego..a w czasach panowania Pana Zastawnego Puty III z Czastolowic można w Kłodzku było usłyszeć też język węgierski, polski, włoski czy też flamandzkiego, a to za sprawą żołdaków ściągających na żołd, by bronić miasta przed pożogą husycką. Co oznaczają czeskie: nožki czy kapsa..??

prezentacja strojów, uzbrojenia, a także życia jarmarcznego z przełomu XIV- XV w.
Słysząc słowo średniowiecze instynktownie w naszych głowach maluje się obraz ludzi w szarych, prymitywnych ubraniach, zrobionych ze zgrzebnej grubej wełny. Przekonasz się, że epoka ta była pełna koloru a noszone przez ówczesnych stroje były wyszukane i komfortowe. Opowiemy Wam jak nazywają się poszczególne części strojów…. 
Jak często spotykamy się z twierdzeniem, że zbroja rycerska była strasznie niewygodna, a rycerz musiał być windowany na grzbiet swojego rumaka. Po upadku z konia nie był w stanie sam się podnieść. Używane w średniowieczu miecze były tak ciężkie, że tylko prawdziwy mocarz taki jak sienkiewiczowski Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur był w stanie nimi władać, ale czy to wszystko prawda ? Teraz możesz sam się o tym przekonać. Dodatkowo możesz dowiedzieć się co to jest: jelec, ricasso, kapalin albo zbrocze i posłuchać ciekawych opowieści o dawnych bitwach…..

Zapraszamy Was do przeżycia razem z nami pełnych wrażeń wakacji, które zaprezentują Wam historyczne osobowości regionu.

źródło: UM Kłodzko

 

Wasze komentarze


wtorek, 19.3.2019 16:10
sobota, 16.3.2019 17:19
czwartek, 14.3.2019 15:14
poniedziałek, 11.3.2019 12:40
niedziela, 10.3.2019 19:24
niedziela, 10.3.2019 11:58
poniedziałek, 4.3.2019 14:32
czwartek, 28.2.2019 20:33
niedziela, 24.2.2019 13:22
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Praca na GoWork
Praca na GoWork