„Eko od dziecka” w bibliotece w Bierkowicach, czyli kształtowanie świadomości ekologicznej od dziecka

środa, 24.5.2023 12:52 115 0

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko od kwietnia realizuje kampanię „Eko od dziecka” w gminie wiejskiej Kłodzko. Kilka dni temu w Filii w Bierkowicach pojawiły się dzieci z miejscowego Przedszkola Gminnego. Zajęcia poprowadziła dyrektorka Mariola Huzar.

Głównym celem było kształtowanie świadomości ekologicznej od dziecka. Słowa kluczowe od, których rozpoczęła się lekcja to: planeta, środowisko, ekologia, recykling. Bardzo fajne dziecięce definicje, niejednokrotnie w punkt, ale też takie, gdzie udało się je zrozumieć po zastosowaniu określenia „po nitce do kłębka”.

Nasi młodzi czytelnicy obejrzeli bajkę edukacyjną, która prezentowała postawy proekologiczne w miasteczku w, którym miejscowy burmistrz nagradzał tych, którzy dbają o ochronę planety, którzy segregują śmieci oraz oszczędzają energię i wodę.

Rozmawialiśmy również o zjawiskach atmosferycznych, które są ściśle związane z klimatem, a także ze zmianami klimatycznymi, za które odpowiadają ludzie. Do tego celu posłużyły zagadki ekologiczne.

Mieszkam wysoko na niebie, ale na Ziemi tam w dole. Gdy tylko mnie zobaczą, chwytają za parasole?
Konewki mu nie trzeba, a podlewa kwiaty, warzywa i drzewa?
Niszczy domy, zrywa dachy, niesie ze sobą wielkie straty. Sieje zamęt i bałagan, a nazywa się…

Następnie, dzieci wskazywały kolory, które są związane ze środowiskiem i ekologią. Był to taki wstęp, do tego, aby wykonać kolorowankę. Obrazek przedstawiał bardzo nowoczesny i ekologiczny domek jednorodzinny. Na jego dachu założono panele słoneczne, a nad dachem umieszczono listki. Nasze przedszkolaki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem, a nawet zrobiły jeszcze więcej. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)