Ekipa budowlana źle wykonała remont? Sprawdź, jakie są twoje prawa

środa, 5.8.2015 11:00 3899 1

Ruszamy z cyklem porad prawnych. Jeżeli macie pytania do prawnika lub chcecie uzyskać poradę prawną, opiszcie swoją sprawę i wyślijcie na maila wroclaw@doba.pl z tytułem "prawnik", a prawnicy z wrocławskiej kancelarii Reaktia postarają się rozwiać wasze wątpliwości. 

Drugi z serii artykułów dotyczy problemów z ekipą budowlaną, która nie wywiązała się ze swoich zobowiązań.

Bardzo ważnym elementem, jest podpisanie umowy o prace budowlane z ekipą. Umowa zawarta ustanie również ma wiążącą moc prawną, jednak dużo trudniej udowodnić jej zawarcie oraz zakres ustaleń. Dlatego też warto przygotować umowę, która te rzeczy doprecyzuje.

- W umowie dobrze jest opisać zakres prac remontowych, czas realizacji oraz wynagrodzenie, które przysługiwać będzie wykonawcy. Oprócz tego, powinniśmy też opisać, co stanie się w sytuacji niewykonania bądź wadliwego wykonania remontu. W tym celu w umowie można przewidzieć kary umowne, np. 100 zł za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu remontu. Do umowy warto załączyć również wzór protokołu odbioru robót, który podpisywany będzie po ich zakończeniu - doradza Radosz Pawlikowski z wrocławskiej kancelarii Reaktia.

Jeśli po dokonanym remoncie zauważyliśmy usterki, możemy wezwać wykonawcę do ich usunięcia i dokonania poprawek. Należy w tym celu wyznaczyć wykonawcy termin na wykonanie takich poprawek (np. dwa tygodnie). - Jeśli po tym czasie nasza ekipa budowlana nie poprawi tego, co wykonała źle, możemy odstąpić od umowy i nie zapłacić za usługi. Najlepiej jest zrobić to w formie pisemnej i wysłać do wykonawcy listem poleconym. Ważnym jest, aby na piśmie wpisać datę, czyli dzień, w którym sporządzamy pismo i dokładnie oznaczyć wszystkie wady i uchybienia, które zauważyliśmy i są niezgodne z pierwotną umową. Jeśli wyznaczymy wykonawcy termin i w terminie nie naprawi usterek – sporządzamy kolejne pismo, tym razem powiadamiające go o odstąpieniu od umowy. Jest to bardzo ważne ze względu na możliwość dochodzenia odszkodowania przed sądem. Jeśli bowiem nasza ekipa remontowa nie naprawi popełnionych przez siebie błędów i będziemy musieli zatrudnić kolejną ekipę budowlaną, aby ta poprawiła lub przeprowadziła remont od początku, możemy dochodzić odszkodowania od pierwszej ekipy budowlanej - tłumaczy Pawlikowski.

Dochodzić swoich praw związanych ze źle przeprowadzonym remontem możemy przez 2 lata od daty odebrania remontowanego pomieszczenia albo od daty odstąpienia od umowy.

 

Kancelaria Reaktia

+48 71 307 07 44

porady@dobry-prawnik.info

ul. Powstańców Śląskich 98/214

53-333 Wrocław

www.dobry-prawnik.info

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Autor; środa, 05.08.2015 20:14
Pokaż mi człowieka,a znajdę na niego paragraf.