EduBiblioSfera: Sztuka odżywiania

czwartek, 8.1.2015 10:50 2659 0

Właściwie dostosowana dieta oraz styl życia mogą być czynnikami obniżającymi ryzyko wystąpienia wielu chorób np. układu krążenia, cukrzycy, niektórych nowotworów. Właściwe odżywianie jest jednym z warunków zdrowia człowieka i jego poczucia szczęścia. Szczególnie o tej zasadzie zdają się nie pamiętać ludzie młodzi oraz dorośli-rodzice często przekarmiający swoje dzieci, fundujący im niezdrowe jedzenie.

Najlepszą formą zapobiegania chorobom powstającym na tle wadliwego żywienia jest profilaktyka, zmiana stylu życia, w tym złych nawyków żywieniowych.

W różnych okresach życia, u różnych osób mogą wystąpić odstępstwa czasowe od dotychczasowych modeli odżywiania się. Mogą być one spowodowane osobistym wyborem, zaleceniami lekarskimi czy też dietą, której celem jest utrzymanie (bądź osiągnięcie) preferowanej przez konkretnego człowieka wagi ciała. Problem pojawia się, gdy ten stan utrzymuje się dłużej. Wówczas mówi się już o zaburzeniach w żywieniu.

Istnieją przypadki, kiedy zaburzenia odżywiania się przyjmują postać zachowań także nałogowych. Do rzadszych występujących przypadków należą: ortoreksja (uzależnienie od zdrowej żywności); diabulimia (manipulowanie dawkami insuliny przez cukrzyków); bigoreksja (złe ocenianie własnej sylwetki i wpływanie na nią poprzez intensywne ćwiczenia gimnastyczne); alkoreksja (zastępowanie jedzenia alkoholem).

Do najczęściej dotykających – szczególnie młode osoby – zaburzeń odżywiania nalicza się: anoreksję i bulimię razem z ich pochodnymi formami oraz nadwagę. Dwie pierwsze choroby są związane z zachodzącymi współcześnie procesami kulturowymi, wzorami i ideałami estetycznymi dotyczącymi wyglądu. Zwykle rozpoczynają się niezauważalnie, poprzez niewinne, akceptowane społecznie odchudzanie. Ono, niekontrolowane może przerodzić się w chorobę doprowadzającą nawet do śmierci.

Dzisiejsze, przykładowo wybrane książki mogą pomóc w zrozumieniu oraz w pokonaniu problemów związanych ze złym odżywianiem się.

 

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)