EduBiblioSfera: Książkowy róg obfitości w regionaliach

sobota, 7.2.2015 10:07 2369 0

Przez długie lata zarówno środowiska regionalistów, jak i bibliotekarskie wskazywały na brak polskiej literatury związanej z ziemią ząbkowicką. Sąsiednie powiaty mają swoje roczniki, dość bogatą bibliografię regionalną. Mowa o książkach dotyczących najbliższych okolic, jak i tych, które wyszły spod pióra ząbkowiczan. Zaczyna iść ku lepszemu. Ubiegły rok okazał się pod tym względem rewelacyjny!

Dzięki polityce i programom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie ukazały się trzy tytuły, kolportowane nieodpłatnie (to jeden z warunków druku – za publiczne pieniądze zainteresowani mają zapewniony wolny dostęp do publikacji) i o jeszcze niewyczerpanym nakładzie. „Wiersze spod Krzywej Wieży” pochodzącego z Pieszyc (teraz mieszka w USA) Adama Lizakowskiego, z fotografiami  Krzysztofa Gnacha (ząbkowiczanina), jak sam tytuł wskazuje to zbiór poezji inspirowanych krajobrazem ziemi ząbkowickiej i Sudetów. Blisko stustronicowy tom dostarczy zainteresowanym poezją wrażeń, których się szuka w strofach poetyckich. Wartości publikacji dodają zdjęcia cieszącego się uznaniem fotografika K.Gnacha.

Druga publikacja ząbkowickiej książnicy miała b. uroczystą premierę 1 lipca. To książka będąca, na potrzeby druku, przeredagowaną pracą doktorską Beaty Blicharskiej, na co dzień polonistki w ZSZ przy ul. Wrocławskiej zatytułowana „Z Frankenstein do Ząbkowic Śląskich. Drogi powojennych integracji na Ziemi Ząbkowickiej”. Zważywszy na wykształcenie, uprawiany zawód i intencje autorki nie należy się spodziewać po tytule książki naukowej w ścisłym tego słowa znaczeniu. Rzecz dotyczy powojennego osadnictwa, repatriacji, przejawów koegzystencji z dotychczasowymi (wtedy) mieszkańcami powiatu – Niemcami. To rodzaj socjologicznego zbioru szkiców literackich, które powstały głównie na podstawie wywiadów z pierwszymi Polakami na ziemi ząbkowickiej.

Trzeciemu tytułowi BPMiG również zapewniła świetną promocję m.in. w ratuszu 26 listopada. Mowa o leksykonie Leszka A. Nowaka „Artyści związani z Ziemią Ząbkowicką i ich dzieła”. Autor, znany i szanowany krajoznawca, poeta, kustosz sztuki, podróżnik przez długie lata gromadził materiały. W tomie zebrał kilkaset haseł rzeczowych oraz osobowych, twórców parających się przede wszystkim sztukami plastycznymi wzbogacając je o podanie źródeł. Dla badaczy historii ziemi ząbkowickiej leksykon L.Nowaka jest nieocenioną bazą.

Wątek literatury regionalnej przedmiotowej uzupełnia tytuł współfinansowany przez gminę Ciepłowody. Jej mieszkaniec, człowiek – jak na dorobek naukowy i popularyzatorski – bardzo młody, Kamil P. Pawłowski napisał „Dzieje Ciepłowód. Od czasów najdawniejszych do współczesności”. Krótko mówiąc to pierwsza powojenna monografia wsi. Ogłoszenie jej drukiem jest prawdziwie - wydarzeniem. W najbliższym czasie czytelnicy ząbkowickiej Biblioteki Pedagogicznej będą mieli okazję porozmawiać z autorem o procesie powstawania jego – nie boję się powiedzieć – dzieła.

W roku 2014 ukazały się jeszcze trzy tytuły zaliczane do literatury regionalnej podmiotowej. Najprościej - ich autorzy są mieszkańcami ziemi ząbkowickiej. O jednej książce już wspominałam pisząc nt. XIX Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju (WP 2014 nr 39). Mowa o II wydaniu „Skazanego na góry” Denisa Urubko. Wydawcą książki jest ząbkowicka oficyna <Mountain Quest>. Z tego, co podają portale górskie D.Urubko stara się o polskie obywatelstwo. Może więc wkrótce oficjalnie będzie ząbkwiczaninem? Książka, jak można się domyślać, jest adresowana do miłośników tzw. literatury górskiej.

Złotostocczanka, Małgorzata Szumska w wielce szacownym wydawnictwie <Znak> opublikowała „Zieloną sukienkę”. Jest to dobrze przyjęta opowieść wnuczki o miłości i rodzinnej pamięci. Napisana po kolejnej podróży, które tak fascynują autorkę. Książka adresowana do odbiorców właściwie bez wieku. Sięgną po nią czytelnicy starsi, którzy przeżyli tragedię zsyłek w głąb ZSRR. Zainteresuje tych młodszych, poszukujących książek reporterskich, podróżniczych właśnie.

Ostatni prezentowany tytuł na tle poprzednich wypada wyjątkowo, gdyż jest to regularna powieść, gatunek w ząbkowickiej bibliografii podmiotowej nieobecny. Jej autorem jest Michał Baranek mieszkający w Brzeźnicy. Wygrał ogólnopolski konkurs literacki na debiut roku w oficynie <Novae Res> z Gdyni. Nagrodą konkursową jest m.in. druk książki. Powieść „Strefa Pawłowa” mieści się w poczytnym obecnie nurcie politykal fiction, fantasy itd. Znajduje adresatów w pokoleniu - przede wszystkim - młodych czytelników. Nic dziwnego, że wkrótce autor spotka się z młodzieżą ząbkowickiego ogólniaka, której to szkoły jest absolwentem.

Zainteresowanych pokrótce zaprezentowanymi publikacjami regionalnymi A.D. 2014 zapraszam do bibliotek i księgarni. Na pewno warto poznawać oraz gromadzić na użytek własny i przyszłych pokoleń tego rodzaju literaturę.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Artykuł w wersji drukowanej dostępny w tygodniku „Wiadomości Powiatowe” nr 5 z 2 lutego 2015 r.

Elżbieta M. Horowska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)