Dzikie Koty w twoim mieście! Trzy spektakle w trzy dni... Choć jeden musisz zobaczyć. Początek tego maratonu już 2 czerwca

czwartek, 1.6.2023 08:11 1599 0

2 czerwca: Kłodzko, 3 czerwca: Ząbkowice Śląskie, 4 czerwca: Szczytna.... Nie trzeba lubić czy znać Mickiewicza, być za pan brat z poezją czy sztuką, by się po prostu dobrze bawić na tym musicalu. Grupa Teatralna Dzikie Koty pokaże trzykrotnie „Balladę o Mistrzu”, a publiczność tysiąckrotnie oszaleje! Bądźcie wtedy z razem z nią.

– Moje dzieci nabierają odwagi i swobody. Rozkwitają. Pięknieją na scenie. A ja wraz z nimi – oceniła po jednym z przedstawień, które dane nam było widzieć, s. Benedykta Karolina Baumann OP, jego reżyserka i spiritus movens teatru działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. To absolutnie nadzwyczajna postać, doceniana może przede wszystkim poza Kłodzkiem.

Sama jest córką wybitnego aktora, kocha teatr i tą miłością, pasją zaraża młodzież. Zaryzykujemy tezę, że jej nie kształtuje, ale słucha i pozwala pokazać, jaka jest naprawdę: mamy kapitalnych nastolatków! Na szczęście też bezczelnych, a czasem nieznośnych, bo jaka niby ma być młodzież? Potulna?! Musicie zobaczyć wybuch spontanicznej radości tych młodych aktorów po przedstawieniu... To naprawdę buduje.

Przed tournée po naszych lokalnych scenach, Dzikie Koty były w Krakowie. Po co? By odwiedzić tamtejsze teatry. Po jednym ze spektakli, „1989. Pozytywny mit” w Teatrze Słowackiego, s. Benedykta napisała: „Jestem pozytywnie wstrząśnięta wrażliwością i dojrzałością odbioru spektaklu o niełatwym kontekście przez moich (w większości) 16- i 17 -latków. (…) Potrafią też mówić o swoim wzruszeniu, tym, że coś ich w spektaklu osobiście dotknęło, i się tego nie wstydzą”.

A jeszcze warsztaty teatralne w Cricotece, czyli ośrodku, który został nam po Tadeuszu Kantorze (1915-90), wybitnym artyście, którego rzeczywiście trzeba było „dotknąć”, trudniej było zrozumieć. I jeszcze wspólna wyprawa do Muzeum Sztuki Współczesnej. „Warto pójść na tę wystawę. To opowieść o współczesnym świecie XX i XXI wieku. Ciesze się, że mogłam zabrać młodzież” – przekazała s. Benedykta.

I teraz ta młodzież wraca, by nam opowiedzieć, zaśpiewać i zatańczyć o Adamie Mickiewiczu (1798-1855). Już pisaliśmy, że Magdalena Kurowska w roli PoezjiKacper Górak, który gra Mistrza (oboje absolwenci Chrobrego), są DOS-KO-NA-LI! Nie możemy się jednak doczekać, by się przekonać, jak od premiery „Ballady o Mistrzu”, która odbyła się we wrześniu 2022, pozostali młodzi aktorzy nabrali „odwagi i swobody”.

Zarezerwujcie sobie zatem Państwo czas w jednym z tych terminów [a może we wszystkich?!]:
– 2 czerwca, godz. 19:00 – Kłodzki Ośrodek Kultury;
– 3 czerwca, godz. 17:00 – Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki;
– 4 czerwca, godz. 18:00 – Zamek Leśna Skała w Szczytnej.

Wstęp na te przedstawienie będzie wolny. A warto zwrócić uwagę na fenomenalny impresariat s. Benedykty! Ileż wartościowych inicjatyw z naszego regionu pojawia się raz i znika, nie dając szansy publiczności zaprzyjaźnić się z nimi. Ale nie Dzikie Koty. Przecież członkowie tej grupy pochodzą nie tylko z Kłodzka.

Zanim zatem wybierzemy się na ich nowy spektakl – „Tego nie robi się kotu” o Wisławie Szymborskiej (1923-2012) {już w połowie czerwca!], obejrzyjmy film z „wczesną” wersją „Ballady o Mistrzu”. Widzimy się w ten weekend „na żywo”, prawda?

Dodaj komentarz

Komentarze (0)