DZIECI BUSZUJĄ W BIBLIOTECE

piątek, 12.12.2014 10:10 3618 0

Konkurs zorganizowany przez Fundację J.A. Komeńskiego "Dzieci buszują w bibliotece" cieszył się bardzo dużą popularnością. Zgłoszenia konkursowe wpłynęły od 79 bibliotek. Wśród zgłoszonych była Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, która zaatakowała pięcioma pomysłami.

 

Biblioteka centralna w Ołdrzychowicach Kłodzkich zgłosiła projekt „Grupy zabawowej”

Filia w Wojciechowicach opisała zajęcia z cyklu „Moja babcia, mój dziadek ma talent”

Filia nr 2 w Krosnowicach zaproponowała warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków „Świat bez tajemnic”

Filia w Jaszkowej Górnej opowiedziała zajęcia edukacyjne pod nazwą „Drugie życie książki”

Filia w Starym Wielisławiu nominowała cykliczne spotkania „Twórcza biblioteka”

Celem konkursu było opowiedzenie działań, skierowanych do najmłodszych dzieci, rodziców i ich opiekunów.

 

Oto lista zwycięskich bibliotek:

Kategoria: NAGRODY GŁÓWNE

Popołudnie z bajeczką -Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie

Niedziela z… - Biblioteka Publiczna Gminy Hańsk

Zabawy ślimaka - Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach

 

Kategoria: WYRÓŻNIENIA

Grupy Zabawowe - Biblioteka Publiczna  Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich  

Jesteśmy orkiestrą - Gminna Biblioteka Publiczna w Świerklańcu

Wspólne czytanie sposobem na dobre wychowanie - Biblioteka w Międzyrzecu Podlaskim

Las przyszedł do nas - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lubrańcu

„Kolorowa jesień kosze smakołyków niesie”. - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Knyszynie

Tuwimowo to i owo - Biblioteka OK. w Brzeszczach Filia w Brzeszczach

Uśmiechnięte buzie - Biblioteka w Radzyniu Podlaskim

Kubuś Puchatek i przyjaciele - Miejska Biblioteka w Reszlu

Godzinki dla rodzinki - Filia nr 1 BP Krynicy-Zdrój Biblioteki Publicznej Krynicy- Zdrój

Jury konkursowe postanowiło przyznać NAGRODY DODATKOWE dla:

Bibliopiątki - GBP w Wiśniowej

„Japonia – kraj kwitnącej wiśni” - Filia Barcicach

Poznajemy bibliotekę - Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu Filia Gołkowicach

Witaj wiosenko! - Filia nr 1 w Bojszowach Nowych

Kapryśny aniołek - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

„Wpadła gruszka do fartuszka” - Gminna Biblioteka Publiczna w Cekcynie

W Plastusiowej krainie - Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu Oddział dla Dzieci

Wiosenne opowieści - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego Filia nr 1

Spotkania czytelnicze z klasą „0” - Biblioteka Publiczno-Szkolna w Łankiejmach

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko niebawem w nagrodę otrzyma zestaw zawierający m.in. książki, gry, zabawki, audiobooki o wartości 750,00 złotych.

Prezentujemy opis naszego zwycięskiego projektu:

W Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich prowadzone były zajęcia w ramach „ GRUPY ZABAWOWEJ” dla dzieci do lat 3 i ich rodziców. Ogółem przeprowadzono 14 spotkań. W każdym spotkaniu uczestniczyło 7 dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat wraz z rodzicami. Liczba dziewczynek wynosiła 3, a chłopców 4.

Celem zajęć w ramach działalności „GRUPY ZABAWOWEJ” w naszej Bibliotece było zorganizowanie spotkań dających możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu dla dzieci najmłodszych, przebywających w domu. Dawały one tym dzieciom szansę kontaktu z rówieśnikami i edukacji poprzez zabawę. Szczególnie ważne dla tych dzieci jest nabywanie umiejętności zachowania się i funkcjonowania w grupie. Z kolei rodzice mogą porozmawiać i wymienić doświadczenia z innymi rodzicami, poznać nowe pomysły na zabawę z dzieckiem oraz obserwację dziecka na tle grupy.

Poniższy opis dotyczy jednego z wielu spotkań, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczestników. Wybrane zostało przez nas do udziału w konkursie, ponieważ wywołało najwięcej emocji i zaangażowania wśród małych bohaterów. Zajęcia prowadzone były według stałego scenariusza, który zakładał:

- rytuał na wejście, czyli uderzenie w gong z chochelki i pokrywki - zabawa dowolna, - powitanie w kręgu polegające na uderzaniu w bębenek, przedstawieniu się i podaniu instrumentu dalej, - zabawa inspirowana przez animatorów, -poczęstunek, - zabawa ruchowa lub dowolna, - wspólne sprzątanie, - pożegnanie.

Zabawa inspirowana przez animatorki to główna część każdych zajęć. Tym razem polegała na zabawie produktami spożywczymi. Animatorki przygotowały kącik z naczyniami: durszlaki, miski, sitka, rondelki, drewniane łyżki, deski do krojenia, lejki oraz półki z produktami: kasza, ryż groch , fasola, mąka, kukurydza, makarony, kasza manna, mąka ziemniaczana, cukier. Wszystkie produkty znajdowały się w różnych pojemnikach: plastikowych butelkach, puszkach, pojemnikach , torebkach foliowych i papierowych.

Przygotowano także stoliki do pracy. Reakcja dzieci była niesamowita. Najpierw chwila ciszy, głęboki wdech, zdziwienie?, a zachęcone przez animatorki kochane maluchy po prostu wpadły w wir pracy. Z wielkim skupieniem wybierały produkty i naczynia oraz przybory. Wtedy zaczęło się mieszanie, ważenie, sypanie, przesypywanie i wysypywanie, lepienie ciasta, podlewanie wodą i znów próba przełożenia produktów do naczyń i pojemników. Podziw wzbudzało wielkie zaangażowanie , przejęcie i energia z jaką dzieci wykonywały wszystkie czynności.

Były też próby poznania smaku, co musiało być trochę kontrolowane przez rodziców, a dyskusje między małymi kucharzami były też ciekawe i absorbujące. Wymyślne nazwy potraw mogły przyprawić o zawrót głowy, a uwagę zwracało wielkie zainteresowanie, skupienie i zadowolenie dzieci. Uśmiechy nie znikały z twarzyczek, a „ ochom” i „ achom” nie było końca. Dzieci z zafascynowaniem rozpoznawały kształty produktów poprzez mieszanie, dotyk, rozcieranie ( małe rączki pełne były ziaren, makaronu, mąki, kaszy). Zabawa była bardzo trafiona i trudno było zakończyć zajęcia.

Takie spotkanie jest motorem, siłą napędzającą i wywołuje w nas- animatorach pozytywną energię i ochotę do dalszej pracy. Animatorki zajęć Małgorzata Ostrowska i Alina Sydorko mówią: Widzimy sens swojej pracy. Dzieci zyskują bardzo dużo. Poznają swoich rówieśników, uczą się z nimi bawić, współpracować, rozwiązywać problemy. Pomysł zabawy produktami spożywczymi był bardzo trafiony. Dzieci uwielbiają zabawę „prawdziwymi” rzeczami dorosłych. Piękną błyszczącą elektroniczną zabawkę chętnie zamieniają na drewnianą łyżkę czy papierową torebkę z ryżem. Taka zabawa pozwala im na nowe doznania manualne, pobudza wyobraźnię, rozwój zmysłu dotyku. Uczy też skupienia i koncentracji. Poznają też i rozróżniają kształty, ciężar i strukturę poszczególnych materiałów. Dzieci poznają nowe słowa, nazwy. Rodzice natomiast są zachwyceni swoimi pociechami, poznają nowy pomysł na zabawę w domu.

Wyzwania, którym muszą sprostać animatorzy:

Wzbudzenie zainteresowania dzieci poprzez trafny dobór zabawy, dzięki któremu możliwe jest zorganizowanie i przeprowadzenie zabawy grupowej, ponieważ maluchy są wielkimi indywidualistami.

Zdobycie uznania i zaufania rodziców , którzy są najlepszymi ekspertami w wychowaniu swoich dzieci.

Zintegrowanie uczestników zajęć zarówno maluchów jaki i rodziców.

„Złote rady”:

Wyznaczmy wyraźne granice ingerencji rodziców w zachowanie swoich dzieci i nie przekraczajmy ich, bo czasem rodzice panikują i ograniczają swoje dzieci.

Pamiętajmy o rodzicach, dajmy im do zrozumienia, że są tu ważni. Prośmy ich o pomoc w planowaniu zajęć, pytajmy ich o zdanie.

Zachwycajmy się wszystkimi dziećmi, zauważajmy ich mocne strony i chwalmy głośno.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)