Duszniki-Zdrój wrotkarską stolicą Polski, a nasze „orlice” tylko dodają jej blasku. Puchar Polski im się należy! [FOTO]

niedziela, 14.5.2023 22:09 2997 2

Zacznijmy od wisienki na torcie... Puchar Polski we Wrotkarstwie Szybkim rozegrany w weekend, 13-14 maja, był okazją, żeby w jednym biegu na naszym torze zobaczyć trzy gwiazdy klubu UKS Orlica. W sprincie kobiet nie było niespodzianek, ale jakie cudne było potem podium w niedzielę. A identyczny jego skład był w sobotę na krótszym dystansie!

Te zawody całe zresztą były „na medal”, jak dzieciaki w różnym zresztą wieku, które w nich starowały. O wielkich sukcesach Hanny Mazur i Kornelii Woźniak pisaliśmy już nie raz [ostatnio TUTAJ]. Podobnie o wyczynach nieco tylko starszej od nich Aleksandry Glamkowskiej, która specjalizuje się w długich dystansach – 2 tygodnie temu została mistrzynią Polski w półmaratonie, ma też inne talenty [pisaliśmy o tym TUTAJ].

Do zawodów Pucharu Polski zgłosili się zawodnicy z 15 klubów, w tym Akademii Sportowego Rozwoju z Lublina, który prowadzi Natalia Czerwonka, srebrna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim. Nasz region reprezentowały UKS Znicz Kłodzko – 12 zawodniczek i 10 zawodników oraz MZS Duszniki-Zdrój [11 i 4] i – prawdziwa potęga! – UKS Orlica Duszniki-Zdrój, który wystawił 54 zawodniczki i 25 zawodników.

Jaki był poziom sportowy zawodów? Nie nam to oceniać. Z pewnością jednak impreza mogłaby aspirować do mistrzostwa świata dobrej energii, jaką skupiła na torze wrotkarskim w Dusznikach-Zdroju. Zacznijmy od rzeczy najprostszej: wrotki to prawdziwy sport! Tu wygrywa ten... kto wygrywa. Żadnych niejasnych decyzji sędziów. Jesteś najszybszy i nie potrąciłeś umyślne rywali – jesteś zwycięzcą. W Dusznikach nie było zatem złych emocji.

Do tego chyba każdy z nas jeździł na wrotkach, może nie na takich wyczynowych, ale wie, jaka to frajda. Zwłaszcza najmłodszym nie trzeba zatem niczego tłumaczyć. Oczywiście niezbędni są trenerzy, a w dusznickiej Orlicy to przede wszystkim niezastąpieni Agnieszka Ziemczonek – teraz na głowie miała całe zawody – i Witold Mazur, którzy uczą adeptów sportu techniki, taktyki, motywują do treningu i startów. Jednak nawet laik może się ścigać.

Wokół dusznickiego toru można było zaobserwować coś nadzwyczajnego: prawdziwy team spirit. Zawodnicy mieli od lat kilku do... no, nie będziemy wypominać...  Młodsi kibicowali starszym, starsi młodszym, choć przecież każdy startował w Dusznikach-Zdroju indywidualnie. A zaczynało się już tak... – Mama będzie musiała przytulić... – mówiła Ewa Tucholska, spikerka zawodów do wrotkarza, któremu nie poszło. I mamy tuliły! A ojcowie byli z dziećmi.

Pokażcie inne zawodowy tej rangi w naszej okolicy, gdzie przyjeżdżają całe rodziny i pokonują 600 kilometrów, jak społeczność skupiona wokół wrotkarzy z Tomaszowa Lubelskiego, by spędzić razem czas na torze! Ale gdzie indziej może pobiec 5-letnia Ola [do tylu lat przyznała się sama zawodniczka], która na pytanie, czy jest tak samo szybka, jak Zygzak McQueen {każde dziecko wie, kto to], odpowiada bez zastanowienia: „Sybsa!”. A dzieci i dorośli na wrotkach traktowani są tak samo.

Jeśli chcecie zobaczyć szczęśliwe dzieci i młodzież, musicie wybrać się na takie zawody. Czasem niektórym zawodnikom było trudniej wdrapać się na podium, niż dojechać do mety. Szkoda przegapić takie momenty. Tu zawodnicy na mecie czy podczas dekoracji podają sobie ręce. To chyba naturalna kultura „wrotkarska”. A kibice? Kto nie słyszał, jak uderzają po „plecach”, czyli ściance, która oddziela ich od toru, ten będzie się nadal zachwycał „oprawami” meczów piłkarskich.

Akademia Natalii Czerwonki ma hasło: „Zarażamy pasją do sportu”. Jeśli trzy nasze kluby zgłosiły do zawodów niemal 120 sportowców, wiadomo, że ten wirus tu już jest. I jeśli zmiany związane z przejęciem toru wrotkarskiego przez Centralny Ośrodek Sportu tę pasję zabiją, to będzie to przestępstwo większe, niż ewentualne przyjęcie łapówki. Zanim zaczniemy dbać o olimpijczyków z kraju, którzy będą tu przyjeżdżać na przygotowania, powalczmy o nasze dzieci i młodzież.

Wyniki wszystkich biegów rozegranego w Dusznikach-Zdroju Puchar Polski we Wrotkarstwie Szybkim znajdziecie TUTAJ. Pełen zapis zawodów jest w serwisie youtube na kanale Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. [kot]

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

ANGO. poniedziałek, 15.05.2023 06:08
Gratulacje i tym małym i tym dużym !!!
gustaf wtorek, 23.05.2023 02:05
no no te dwie to mega są.