Dolny Śląsk będzie walczył ze smogiem!

środa, 3.2.2016 12:36 2758 2

W wielu miejscach naszego województwa stan zanieczyszczenia powietrza jest alarmujący. Dlatego Dolny Śląsk będzie walczył ze smogiem. O możliwych i koniecznych działaniach w walce ze smogiem mówił na konferencji prasowej Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego razem z Michałem Jarosem, Posłem na Sejm RP i Maciejem Zatheyem, Dyrektorem Instytutu Rozwoju Terytorialnego. 

Już nie tylko w dużych skupiskach miejskich Dolnego Śląska istnieje realne zagrożenie związane z tzw. niską emisją, czyli z zanieczyszczeniami powietrza pochodzącymi z pieców czy małych kotłowni, których w samym tylko Wrocławiu jest blisko 40 tysięcy. Smog jest zagrożeniem dla całego województwa, dlatego będziemy z nim walczyć. Aby dobrze przygotować się do tego działania przeprowadzimy w całym województwie konsultacje społeczne z samorządami lokalnymi i mieszkańcami regionu. W tym celu powołałem zespół, który będzie składał się z przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, instytucji środowiskowych oraz Michała Jarosa, reprezentanta Dolnego Śląska w Parlamencie.
Smog to dzisiaj problem nie tylko stolicy regionu, ale wielu miast Dolnego Śląska, m.in.: Legnicy, Wałbrzycha, Nowej Rudy. Chcemy rozpocząć działania, aby zatrzymać niskoemisyjne zanieczyszczenie powietrza. Aby działania te były skuteczne muszą funkcjonować instrumenty wspomagające, pochodzące np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, czy dotacji rządowych, po to, aby system spalania skutecznie zmienić, tak aby koszt tego działania w całości nie spoczywał na mieszkańcach regionu - mówił podczas konferencji Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Kluczowe jest również zaangażowanie wszystkich mieszkańców województwa. Po przeprowadzonych konsultacjach, dolnośląski sejmik będzie gotowy do przyjęcia uchwały antysmogowej. - Chcemy ten proces bardzo dobrze przygotować, pokazać w jaki skuteczny sposób go przeprowadzić. Do tego niezbędne są konsultacje społeczne z samorządami lokalnymi, które potrwają około roku. Kluczowe jest również zaangażowanie wszystkich mieszkańców regionu. Wówczas sejmik wojewódzki będzie mógł przyjąć przygotowaną, skonsultowaną społecznie uchwałę antysmogową - powiedział marszałek Cezary Przybylski.

źródło: UMWD

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

pumper środa, 03.02.2016 15:25
Proszę o zrozumienie sytuacji i nie domagać się od Narodowego...
Aaa czwartek, 04.02.2016 14:11
Zgadzam się tam kasa będzie lała się strumieniem. Mogli by...