Dolnośląskie Spacery Filmowe. Czas start!

środa, 24.7.2019 13:04 1577 0

Wrocławska Fundacja Filmowa ma przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału nowym projekcie. ,,Dolnośląskie Spacery Filmowe" to zarówno nietypowy sposób na odkrywanie historii kina, jak i alternatywny sposób zwiedzania regionu. Wielkimi krokami zbliża się chwila, w której będziecie mieli szanse wyruszyć z w filmową podróż po Dolnym Śląsku! Od 26 lipca możecie dołączyć do weekendowych wycieczek filmowych po Ziemi Kłodzkiej i Wałbrzyskiej. 

Przez ponad 50 lat istnienia Wytwórni Filmów Fabularnych powstało we Wrocławiu ponad 400 filmów, był to ważny ośrodek dla Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju, co miało istotny wpływ na tożsamość mieszkańców regionu, szukających punktów zaczepienia w nowej rzeczywistości. Stolica Dolnego Śląska stała się jednym z trzech najważniejszych centrów filmowych w naszym kraju (obok Łodzi i Warszawy). Jako jedyna nie przedstawiła jeszcze swojej barwnej karty szerszej publiczności.

Projekt powstał, żeby za pośrednictwem wycieczek po regionie, spacerów po miastach i miasteczkach oraz opracowanych szlaków, udostępnionych w internecie, ułatwiać dostęp do filmowego bogactwa Dolnego Śląska. Najpierw funkcjonował jako działanie Lecha Molińskiego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Animacja i edukacja kulturalna 2018, a w 2019 r. organizatorzy otrzymali na jego realizację dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i nawiązali partnerstwo z Dolnośląskim Centrum Filmowym i Wrocław Film Commission. 

Co będzie się działo?

Na Ziemi Wałbrzyskiej uczestnicy przespacerują się wzdłuż ulic dzielnicy Podgórze, śladami magicznych Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego. Zobaczą podwórka, które stały się miejscem akcji innej bajkowej opowieści – przeniesionej znad morza na Dolny Śląsk adaptacji ,,Weisera Dawidka" w reżyserii Wojciecha Marczewskiego (pt. ,,Weiser") i poznają barwne filmowe losy Zamku Książ. Nad wszystkim unosić się będzie duch Krzysztofa Kieślowskiego, mieszkającego przez kilka lat w Sokołowsku, gdzie Fundacja In Situ wciąż pielęgnuje pamięć o wybitnym polskim reżyserze.

Na Ziemi Kłodzkiej uczestnicy poszukają plenerów stanowiących o wizualnej sile ,,Pokotu" Agnieszki Holland, postawimy stopę w miejscach, którymi przechadzali się bohaterowie jednego z najpiękniejszych polskich filmów o miłości niemożliwej (,,Nikt nie woła" Kazimierza Kutza) i poznajązakamarki Gospodarstwa Ekoturystycznego ARTYSTYKA, gdzie realizowano zdjęcia do nagradzanej ,,Wieży. Jasny dzień" Jagody Szelc.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)