Podziękowania dla strażaków na XI Sesji Rady Powiatu Kłodzkiego

środa, 27.10.2021 17:38 1134 0

143 strażaków z Wielkopolski i Dolnego Śląska wyposażonych w 46 pojazdów bojowych, walczyło od sierpnia 2021 roku z szalejącymi pożarami w Grecji. Z powodu długotrwałej suszy wybuchło tam kilkaset pożarów a rozmiar tragedii był nie do pokonania przez lokalne służby. Dlatego do Grecji skierowano również nasze jednostki w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej, który opiera się m.in. na tzw. modułach, czyli specjalnych jednostkach straży, gdzie Polska posiada sześć takich modułów, wyspecjalizowanych właśnie w gaszeniu pożarów lasów.

Z sześciu modułów, trzy są w stałej dyspozycji i w ciągu kilku godzin od zadysponowania, mogą wyruszyć na zagraniczną misję. Strażacy dysponują zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co jest niezbędne jest do utworzenia tymczasowej bazy.

Dlatego w ramach tej pomocy również z naszego powiatu do akcji gaśniczej skierowano drużynę: ogn. Sebastian Gut, ogn. Michał Skrynkowski, mł. ogn. Marcin Szymczak, mł. ogn. Paweł Wach, wyposażoną w specjalistyczny wóz gaśniczy.

O ich pracy opowiadał osobiście radnym powiatu, st. bryg. mgr inż. Tomasz Szyszka -Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. Przypominał, że w tej niezwykle trudnej misji, gdzie w tym czasie temperatury powietrza sięgały w Grecji momentami ponad 45 st. C, strażacy operowali w niezwykle trudnym górzystym terenie, gdzie często istniała tylko jedna droga dojazdowa. A ryzyko odcięcia przez ogień było ciągle wysokie.

Wszystkim strażakom, tam na miejscu serdecznie dziękowali mieszkańcy. Postawa naszych służb, wola walki i serce jakie włożyli w tą misje, na zawsze pozostanie w pamięci Greków. Podobną dumę i uznanie okazali również nasi radni, którzy nagrodzili strażaków gromkimi brawami. Osobiście w imieniu wszystkich radnych oraz mieszkańców powiatu podziękowali: Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki oraz Zbigniew Łopusiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego. Dziękujemy.

Źródło: FB Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek