Ćwiczenia strażaków z ratownictwa wodnego [Foto]

wtorek, 20.7.2021 10:12 634 0

W ramach doskonalenia zawodowego strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku w dniach od 12 do 14 lipca 2021 r. wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodnego. 

- Dzięki życzliwości Bielinex – Beton Sp. z o.o. na zbiorniku wodnym znajdującym się na terenie kopalni/betoniarni w Bierkowicach Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku przeprowadziła ćwiczenia z zakresu ratownictwa na obszarach wodnych realizowanego przez podmioty podmioty krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w zakresie podstawowym. Nadrzędnym celem ćwiczeń było powtórzenie i utrwalenie wiadomości z zakresu szeroko pojętego ratownictwa wodnego, w szczególności: wymagań bezpieczeństwa i higieny służby podczas działań, sprzętu do ratownictwa wodnego będącego na wyposażeniu zarówno JRG PSP w Kłodzku jak i w dyspozycji KP PSP w Kłodzku, a także technik pracy w ubraniach wypornościowych (suchych skafandrach ratowniczych) i technik pływania i ratownictwa przy użyciu pontonu oraz sań lodowych - informuje st. kpt. Bartosz Zdęga z Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. -  Nieodzownym elementem ćwiczeń były zajęcia praktyczne, w trakcie których doskonalono techniki ratowania osób topiących się za pomocą rzutek ratowniczych i koła ratunkowego bezpośrednio z brzegu, jak i przy użyciu pontonu, sań lodowych ale również łodzi z silnikiem motorowym. Ćwiczenia swoim zakresem obejmowały również przypomnienie wiadomości z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy przy tonięciu i wychłodzeniu organizmu.

Z uwagi na trwający okres wakacyjny sprzyjający spędzaniu wolego czasu nad wodą poniżej przedstawiamy klika podstawowych zasad i rad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Rady dla wypoczywających nad wodą

 1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
 2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
 3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
 4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
 5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
 6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
 7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
 8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
 9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
 11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
 12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
 14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
 16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
 17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
 18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
 19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
 20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
 21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
 22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
 23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
 24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

(źródło: https://www.gov.pl/web/kgpsp/bezpieczny-wypoczynek-nad-woda).
KP PSP KŁODZKO 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek