komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Unikatowy sztandar stowarzyszenia byłych żołnierzy Kotliny Kłodzkiej trafił do zbiorów Fortu Spitzberg-Ostróg

czwartek, 16.7.2020 11:54 , komentarze: 5 , odsłony: 2121
kategorie artykułu:

To prawdziwy unikat! Ma blisko 150 lat i jest ciekawą, bezcenną pamiątką po historii wojskowej Dolnego Śląska. I Wałbrzycha! Do zbiorów Fortu Spitzberg- Ostróg trafił sztandar stowarzyszenia byłych żołnierzy Kotliny Kłodzkiej z 1875 roku.

Sztandar ma regulaminową wielkość sztandaru wojskowego (125cmx125cm). Na jego awersie grubą nicią wyhaftowano herb Kłodzka. Na rewersie- nazwę miejscowości – Dittersbach (Podgórze, obecnie dzielnica Wałbrzycha), nazwę stowarzyszenia i datę jego powstania.

- Stowarzyszenie powstało jako jedno z pierwszych na Dolny Śląsku w 1875 roku. Dlatego jego członkami byli weterani z niemal całego Dolnego Śląska, w tym oczywiście z Kotliny Kłodzkiej- mówi Jakub Kasiński.

Członkami stowarzyszenia byli nie tylko weterani, ale także żołnierze służby czynnej np. w 1913 roku między innymi szef depotu artylerii z Kłodzka hptm Grunert , czy komendant Landwehrbezirt z Wałbrzycha major Heinze.

Sztandar pod koniec drugiej wojny światowej został ukryty wraz z innymi pamiątkami przez Waltera Gierticha, jednego z lokalnych działaczy stowarzyszenia weteranów i innych stowarzyszeń młodzieżowych ( stowarzyszenia funkcjonowały w budynku przy ulicy Hausstrabe 10- obecnej ulicy Niepodległości w Wałbrzychu). Do zbiorów muzeum zabytek trafił w wyniku negocjacji z ostatnim właścicielem.

Razem ze sztandarem zabezpieczono w 1945 roku przez zniszczeniem i rozproszeniem także pozostałe pamiątki po stowarzyszeniu- kroniki, pamiątkowe plakiety z drzewca sztandaru, kilkadziesiąt odznaczeń i pamiątek po weteranach. Być może skarby historii czekają cały czas na swoich odkrywców- muzealnicy zamierzają podjąć poszukiwania pozostałych artefaktów, po uzyskaniu zgody Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i właścicieli posesji na której mogą znajdować się wymienione zabytki.

Sztandar od 1 sierpnia, przez dwa miesiące będzie eksponowany w Forcie Spitzberg- Ostróg w Srebrnej Górze. Później zabytek ma trafić do konserwacji.

----

Celem stowarzyszenia była opieka nad grobami wojskowymi i upamiętnianie czynów poległych towarzyszy broni. Tuż przed wybuchem I wojny światowej do wszystkich tego typu organizacji w Rzeszy należało blisko 3 000 000 osób. Z czasem stowarzyszenia stały się organizacjami nacjonalistycznymi i antysocjalistycznymi, a tuż przed wybuchem II wojny światowej włączono je w jedną, nazistowską organizację kombatantów.

Fort Spitzberg- Ostróg to jedno z samodzielnych dzieł obronnych twierdzy srebnogórskiej, wybudowano w XVIII wieku z inicjatywy i pod nadzorem Fryderyka Wielkiego. Obiekt powstał na szczycie góry Ostróg (627 m.n.p) w Górach Bardzkich. Później obiekt pełnił funkcję największego w Niemczech schroniska młodzieżowego, ośrodka szkolenia dla strzelców górskich i bazy szkoleniowej Hitlerjugend. W czasie II wojny światowej w forcie zlokalizowano pierwszy, niemiecki oflag karany dla polskich oficerów- więziono tu między innym kontradmirała Józefa Unruga, generała Tadeusza Piskora, bohaterów szarży pod Krojantami. Po II wojnie światowej fort pełnił różne funkcje- między innymi bazy harcerskiej. XVIII-wieczna forteca, położona na szczycie wzgórza nie miała jednak szczęścia do remontów- prace ograniczano do prac porządkowych. Od stycznia 2018 roku fort ma nowego gospodarza - Muzeum Obrony Wybrzeża, które opiekuje się miedzy innymi Fortem Gerharda w Świnoujściu.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
czwartek, 17.9.2020 15:13
3
czwartek, 17.9.2020 09:11
poniedziałek, 14.9.2020 11:00
13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK