komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 26 września 2020

Wawrzynca, Kosmy

Akcja #ŚmieciSkrzydełNieMają w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich [Foto]

sobota, 13.6.2020 11:20 , komentarze: 0 , odsłony: 1079
kategorie artykułu:

Edukacyjny projekt na rzecz czystości polskich gór gościł w masywie Śnieżnika i Górach Bialskich. Za sprawą podróżnika i ekologa, Dominika Dobrowolskiego w trzech miejscach pojawiły się tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów, aby zabierali śmieci ze sobą i segregowali je.

 - Idea zabierania ze sobą śmieci już od wielu lat jest praktykowana m.in w krajach alpejskich, np. w Dolomitach, gdzie można spotkać edukacyjne tabliczki z napisem “ I rifiuti non hanno le ali" .Turyści nie zostawiają w schroniskach śmieci, swoje śmieci znoszą ze sobą. Zabierają je, kiedy schodzą w doliny. W schroniskach są też specjalne worki dla turystów, tak aby ułatwić "transport" odpadków. Do worków można też zawsze pozbierać śmieci, które znajdzie się na szlaku. Chcemy, aby tak samo było w polskich górach. Akcja jest wspierana przez “Koalicję Recykling Górom” od wiosny 2018 roku. Oprócz montowania tabliczek organizujemy akcje sprzątania szlaków górskich, promujemy selektywną zbiórkę w górskich miejscowościach, organizujemy konferencje, wykłady, spotkania miłośników gór i górskich wędrówek - czytamy na stronie akcji. - Do "Koalicji Recykling Górom" mogą przyłączyć się zarówno osoby prywatne, jak i organizacje społeczne, szkoły, media, samorządy oraz firmy. Czym większa będzie rzesza partnerów akcji, tym większy będzie efekt naszych działań - czyli czyste szlaki górskie, większa świadomość ekologiczna turystów, wzrastający poziom odzysku i recyklingu wszystkich opakowań oraz odpadów. Działania Koalicji Recykling Górom do tej pory wspierają i wsparły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Stowarzyszenie Eko-Unia, Asekol i Enviropol. 

Pomysłodawca akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" a zarazem koordynator działań "Koalicji Recykling Górom", Dominik Dobrowolski odwiedził nasze tereny we wtorek, 9 czerwca, a tabliczki zamontowane zostały w ulubionym przez turystów schronisku pod Śnieżnikiem, w Jaskini Niedźwiedziej oraz w malowniczych Bielicach.

Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w wielu rejonach polskich gór, m.in. w Beskidzie Śląskim, Górach Stołowych, Tatrach, Karkonoszach i Bieszczadach. 

Więcej inf. o tej akcji organizowanej przez Koalicję Recykling Górom i wszystkie lokalizacje orłów przednich znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/recyklinggorom/
 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 15:58
poniedziałek, 14.9.2020 11:25
niedziela, 13.9.2020 14:17
środa, 9.9.2020 08:22
poniedziałek, 31.8.2020 13:04
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK