Zasmakuj w bibliotece online

piątek, 22.5.2020 12:05 3202 0

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” w gminie wiejskiej Kłodzko realizowana była w formie online. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przygotowała osiem różnych smaczków literackich i artystycznych na koncie na Facebooku.

Podczas wszystkich działań zarejestrowaliśmy 12 361 odbiorców oraz 1 092 aktywności. Bardzo się cieszymy, że nasza oferta wzbudziła tak szerokie zainteresowanie. Za udział w konkursach i zadaniach przyznaliśmy 16 nagród, które przekazujemy pocztą tradycyjną lub poprzez naszych bibliotekarzy. 

Największe zainteresowanie wzbudziły warsztaty upominkowe na Dzień matki, które poprowadziła Roma Szczerbień z Filii w Żelaźnie. 

Na drugim miejscu znalazły się, aż dwie propozycje:

*opowieść o rozrzutnej księżnej Marii Benigny Piccolomini, właścicielki Dworu w Jaszkowej Górnej (1699r.), którą przedstawiła Agata Maślanka z Filii w Jaszkowej Górnej,

*spotkanie z poezją Krystyny Radomskiej, lokalnej twórczyni słowa pisanego z Wojborza, która w swoim dorobku może pochwalić się kilkoma wydanymi tomikami wierszy.

Dużą oglądalność wzbudziła okolicznościowa wystawa z okazji 100. Rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którą przygotowała Stanisława Wyspiańska-Skawina z Filii nr 1 w Krosnowicach. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli zaprosić czytelników do jej obejrzenia „na żywo”.

Niesamowitą frajdę sprawiło odbiorcom czytanie przez Miłosza Sydorko jego ulubionej książki, „Klucz do zagadki” Anieli Cholewińskiej-Szkolik. W książce poznajecie Marysię, Rafała, Kamila, Marka i Julkę, którzy jadą z klasą na wycieczkę, gdzie zwiedzać będą Stare Ruiny. W zamku ponoć ukryty jest skarb, a w czasie pełni zobaczyć można błąkającego się barona von Borga. Chłopcy chcą odnaleźć skarb barona, więc korzystając ze starej mapy, próbują dotrzeć do podziemnego korytarza, który ma ich doprowadzić do ukrytego naszyjnika. Jednak w ciemności słyszą czyjś głos! Przerażeni uciekają stamtąd. Czyj to głos? Czy to baron von Bork ? Czy dzieciakom uda się odnaleźć i otworzyć ukryty w zamku skarb? Musicie przeczytać…

W bibliotece w Starym Wielisławiu o swojej paski do książek opowiadał Mateusz Włosek, syn pani bibliotekarki Ewy i czytelnik z pokolenia na pokolenie. Swoim rówieśnikom i nie tylko polecił trzy książki:

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla. Obóz koncentracyjny mógł złamać człowieka, sprawić, że z ofiary stanie się oprawcą. Wynaturzenia były tam na porządku dziennym. Jednak zło i cierpienie, zdaniem doktora Viktora Frankla, nie są w stanie ostatecznie zniszczyć człowieka, w metafizycznym sensie. Przeczytaj tę książkę i sam odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest sens Twojego życia, a być może zmienisz całkowicie swoje priorytety, jakimi na co dzień się kierujesz.

„Autobiografia Sebastiana Mili” autorstwa Sebastian Mila i Leszek Milewski, którzy zapraszają do słodko-gorzkiego świata piłki nożnej. 

„Cmętaż zwieżąt” Stephena Kinga. Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem - przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las, idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi - i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków, z napisem na bramie: Cmętaż zwieżąt (cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię...).

Internauci mieli też możliwość wykazania się wiedzą krajoznawczą w działaniu pt. „Gdzie to jest i co to jest?”. Na Facebooku zostały opublikowane trzy zdjęcia:

* Trójca Święta w Szalejowie Dolnym, unikat na skalę europejską. Pomnik powstały ok. 1700 roku przedstawiający Ducha Świętego w ludzkiej postaci,

* Renesansowy dwór w Jaszkowej Górnej z ok. 1520 roku,

* Mauzoleum rodu von Magnis w Ołdrzychowicach Kłodzkich, zbudowane w 1889 r. koło kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w stylu neoromańskim.

Zaprosiliśmy również młodych twórców z niepełnosprawnościami do udziału w akcji animacja – pokoloruj synagogę, która została przygotowana przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Zadaniem było ozdobienie w dowolny sposób ilustracji z fragmentami synagogi z Gwoźdzca. 

I tak to było… 

Już dziś zapraszamy na kolejne działania online na koncie Biblioteki na Facebooku. Tym razem z okazji „Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom o zwierzętach”, które poprowadzimy od dnia 30 maja do dnia 7 czerwca. Przy każdym wydarzeniu w poszczególnych dniach pojawi się zadanie do wykonania przez dzieci. Dla aktywnych uczestników przewidujemy różnorodne nagrody i upominki. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek