komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 28 września 2020

Waclawa, Tymona

O świętach z kłodzkim Dygresyjnym Dyskusyjnym Klubem Książki

piątek, 20.12.2019 13:25 , komentarze: 0 , odsłony: 1649
kategorie artykułu:

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, dlatego spotkanie Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 18 grudnia 2019 r., poświęcone było literaturze o świątecznej tematyce. Rozpoczęła je moderatorka Klaudia przedstawiając jako pierwsze „Pismo Święte, które jest źródłem i pierwowzorem każdego opowiadania i powieści bożonarodzeniowej, a następnie przywołała powszechnie znane tytuły: „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa i „Dziewczynkę z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. „Opowieść wigilijna" ukazała się po raz pierwszy w grudniu 1843 roku i opowiada o głębokiej przemianie, jaka w noc wigilijną zachodzi w skąpcu Ebenezerze Scrooge'u. Smutna i przejmująca baśń „Dziewczynka z zapałkami" zapada w pamięć na całe lata. 

Potem wspólnie poszukiwaliśmy świątecznych tropów w polskiej literaturze i tu padły takie tytuły jak: „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Chłopi” Stanisława Reymonta. Dla wielu to już klasyka w święta. Może dla Ciebie wkrótce też będzie? A we współczesnej literaturze pozycja, która jest już klasykiem czyli „Noelka” Małgorzaty Musierowicz. Piękna, pokrzepiająca historia wielu wieczorów wigilijnych spędzonych z bohaterami Jeżycjady. Tradycyjnie będzie dużo humoru, dużo wzruszeń, trochę smutku i trochę więcej radości.

Z kolei Agnieszka zaprezentowała zbiorek opowiadań z 2000 r. „Opowieści wigilijne” wydawnictwa Ruta, autorstwa Olgi Tokarczuk, Jerzego Pilcha i Andrzeja Stasiuka. Zjadliwie, ironiczne, pełne tajemnicy historie są alternatywną opowieścią o świętach. 

Danusia przypomniała o książce „Ominąć święta” znanego autora thrillerów prawniczych z USA, Johna Grishama, który postanowił zmierzyć się z tematem, choć w  nieco inny sposób. Główni bohaterowie – amerykańskie małżeństwo - Nora i Luther Krankowie postanawiają w tym roku nie obchodzić świąt Bożego Narodzenia. To przewrotna, prześmieszna, ciepła i mądra powieść. Jest w niej błyskotliwy humor oraz znakomicie uchwycona atmosfera przedświątecznej gorączki. 

Oczywiście nie obyło się bez dygresji bo zaczęliśmy rozmawiać o filmach z tematyką świąteczną i wcale nie o „Kevinie samym w domu”, ale o „To tylko miłość” i „Holidey”. Spotkanie zakończyło się niespodzianką czyli prezentami książkowymi i wspólnymi życzeniami.

Klaudia Lutosławska-Nowak

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 11:39
czwartek, 17.9.2020 09:54
środa, 16.9.2020 11:06
1
wtorek, 15.9.2020 11:19
piątek, 11.9.2020 12:40
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK