Do końca marca, Kłodzko: Wystawa poświęcona Jerzemu Koszutskiemu, twórcy słynnego Chóru Juranda

piątek, 3.3.2023 11:53 326 0

Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza na wystawę poświęconą Jerzemu Koszutskiemu, (1905-1960), znanemu również pod pseudonimem  artystycznym „Jurand"

Twórca sławnego, powstałego w okresie międzywojnia Chóru Juranda, jednemu z popularniejszych artystów w świecie muzyki rozrywkowej okresu dwudziestolecia międzywojennego, który, nim rozpoczął karierę  muzyczną, był również osiągającym sukcesy kolarzem torowym i uczestnikiem IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r. Artysta w latach 50. XX w. związany był m.in. z ziemią kłodzką, gdzie żył i pracował.

Na wystawie zaprezentowano, pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej, dokumenty związane z działalnością muzyka, m.in. umowy o pracę,  listy, fotografie, kompozycje i afisze zawiadamiające o występach „Chóru Juranda". Można tu również obejrzeć wybrane eksponaty aranżacyjne, będące swojego rodzaju atrybutami kojarzącymi się z latami 20. i 30. XX w., jak np. gramofon szafkowy nakręcany korbką mechaniczną, cylinder, laskę, frak, czy, stanowiące uatrakcyjnienie wizualne wystawy, płyty gramofonowe pochodzące z największej polskiej wytwórni płytowej II Rzeczpospolitej „Syreny Record" (później „Syrena Electro"), czy nie mniej znanego „Odeonu", gdzie swoje utwory nagrywał również Chór Juranda.

Wystawa „To piosenka z lat minionych – rzecz o Jerzym Koszutskim – Jurandzie”, której autorką jest Irena Klimaszewska, będzie otwarta do do 30 marca 2023 roku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)