Do 21 kwietnia, Duszniki-Zdrój: Wystawa prac laureatów Konkursu im. Józefa Gielniaka

środa, 28.2.2024 18:46 749 0

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, zapraszają na wystawę zatytułowaną „Józef Gielniak i laureaci konkursu jego imienia”.

W kręgu zainteresowań Józefa Gielniaka, genialnego artysty grafika, na początku jego drogi twórczej znalazła się głównie akwarela i rysunek. Później przyszedł czas na linoryt, który stał się jego prawdziwą pasją. Tematem przewodnim twórczości artysty było sanatorium „Bukowiec”, koło Jeleniej Góry, w którym leczył się i pracował. Podczas pobytu w sanatorium stworzył 53 linoryty, 9 monotypii, 4 mezzotinty, 2 akwaforty oraz 37 rysunków i szkiców. Był również twórcą 17 ekslibrisów.

Prace artysty, płyty miedziorytnicze, a także liczne pamiątki po nim, w tym jego księgozbiór, stanowią obecnie własność Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, a od 1977, dla uczczenia jego pamięci, muzeum organizuje Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Choć od początku głównym założeniem Konkursu, był przede wszystkim wymóg wykonania prac w technice linorytu, w późniejszych edycjach dopuszczono dzieła we wszystkich technikach druku wypukłego. Konkurs latami zyskiwał coraz większą popularność, również wśród artystów z zagranicy i choć przez ten długi okres wciąż ewoluował, niezmienna pozostała jego główna idea – uhonorowanie pamięci tego wybitnego polskiego artysty grafika.

Sama inicjatywa stanowi doskonałą promocję dla Muzeum Karkonoskiego, a także całego regionu. Dzięki niej muzeum miało szansę stworzyć wspaniałą kolekcję współczesnej grafiki wykonanej w technice druku wypukłego – to wszystko dlatego, że prace nagrodzone i wyróżnione przez jury składające się z wybitnych polskich artystów grafików, stają się własnością muzeum w Jeleniej Górze. Część z nich prezentowana jest na wystawach pokonkursowych w siedzibie muzeum.

 

Teraz natomiast dzięki współpracy Muzeum Karkonoskiego i Muzeum Papiernictwa, prace z dwóch ostatnich edycji Konkursu podziwiać będzie można właśnie w murach dusznickiego młyna papierniczego. Na ekspozycji, oprócz prac pokonkursowych zobaczymy większość płyt linorytniczych, księgozbiór, kalendarze oraz pamiątki po artyście. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)