„Czytanie wzmacnia” - Noc Bibliotek w Wojborzu [Foto]

poniedziałek, 18.10.2021 16:44 503 0

„Czytanie wzmacnia” – to hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Nocy bibliotek, która miała miejsce w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu.

Wydarzenie ma na celu przekonanie do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko bierze udział w akcji od samego początku.

W wydarzeniu – ze względu na rekomendacje Biblioteki Narodowej – udział wzięło 25 osób. Byli to mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Podzamku, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Złotym Stoku oraz wojborzanie.

- Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Ewelina Ptak – Radna Powiatu Kłodzkiego, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko; Pani Małgorzata Pajor – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Podzamku; Pani Iwona Janoszek-Badecka – sołtys wsi Wojbórz - relacjonuje Mariola Huzar, dyrektor biblioteki. - Organizatorzy akcji wyposażyli na ten dzień biblioteki w różnorodne narzędzia i atrakcje. Na pierwszy ogień poszła projekcja filmu „Operacja – człowiek w czerni”.  Z sali kinowej przenieśliśmy się do strefy ciszy i relaksu, gdzie odbył się mecz scrabble Wojbórz-Złoty Stok. Wygrał Złoty Stok 1:3.

1 miejsce – Pani Zofia Gorczyca 206 punktów;
2 miejsce – Pan Antoni Gorczyca 164 punkty;
3 miejsce – Pani Alina Krygier 143 punkty;
4 miejsce – Pani Małgorzata Pajor 121 punktów;

W strefie rodzinnej rozegrany został turniej zręcznościowy GOKI. Tu atmosfera rywalizacji sięgnęła zenitu. Oto wyniki:
1 miejsce – Janek Wiśniewski 360 pkt;
2 miejsce – Patrycja Półjan 140 pkt;
3 miejsce – Waldemar Rydzewski 130 pkt;
4 miejsce – Tomasz Magoń 120 pkt;

- W tej samej strefie prowadzone były warsztaty nietoperzy w technice string.art. W ruch poszły młotki, gwoździe, szablony i nitki. Niezbędna była wyobraźnia, której nikomu nie zabrakło. Gdy za oknami zapadła noc, na scenę wkroczyły siostry Katarzyna i Monika Sułkowskie - relacjonuje dyrektor biblioteki. 

Katarzyna (23 lata)-studentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku w klasie skrzypiec i altówki. Swą przygodę z grą na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Jej pasją jest fotografia.

Monika (19 lat) - tegoroczna maturzystka, absolwentka klasy śpiewu w szkole Open Vocal Project Pani Agaty Bilińskiej. Instrumentalistka grająca na fortepianie i wiolonczeli. Jej pasją jest rysowanie- głównie portretów.

- Obie aktywnie uczestniczą w życiu artystycznym na terenie powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego angażując się w wiele inicjatyw lokalnych. Zapewniły oprawę muzyczną uroczystego otwarcia Filii w Wojborzu po remoncie i przebudowie (lipiec 2021). Fantastyczne wykonania zostaną zapamiętane na długo, a nawet posypały się zaproszenia do Złotego Stoku oraz Podzamka - mówi dyrektor biblioteki.

Ostatnim elementem wzmacniającej nocy był Projekt „Lem” Narodowego Centrum Kultury realizowany z okazji obchodów Roku Lema – dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

W ramach otrzymanych scenariuszy zajęć dla różnych grup wiekowych, dyrektor biblioteki przeprowadziła kreatywne zajęcia dla dzieci pt.”Roboty”. Ci, co znają twórczość pisarza wiedzą, że w książkach Stanisława Lema bardzo często pojawiają się roboty. Są głównymi bohaterami dwóch książek: Bajek robotów i Cyberiady. Obie wspaniale zilustrował Daniel Mróz.

Wydarzenie koordynowała Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki przy wsparciu bibliotekarek Małgorzaty Kłonowskiej oraz Romy Szczerbień.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)