Czy z takim fantastycznym basenem lądeckie uzdrowisko może się obawiać konkurencji? Raczej nie od stycznia [FOTO]

wtorek, 12.9.2023 18:36 7239 9

Od stycznia 2024 roku każdy potencjalny kuracjusz miał móc sam wybrać sanatorium, do którego zechce pojechać. Co miało go skłonić, by był to akurat Lądek-Zdrój czy Długopole-Zdrój? My wiemy, że to kapitalne miejsca, ale jak przekonać o tym mieszkańców choćby Śląska? Inwestycje są niezbędne i są. Takie, na jakie stać właściciela.

AKTUALIZACJA. Jak donosi portal „Rynek zdrowia” z 7 września, Ministerstwo Zdrowia wstrzymało prace nad planowaną reformą lecznictwa uzdrowiskowego. Gdzie i kiedy wyjedziemy do sanatorium dalej będzie decydować NFZ. Kiedyś jednak konkurencja trafi i na ten rynek. Jak się do tego przygotowuje nasze uzdrowisko?

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Grzegorz Macko i prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A., Joanna Walaszczyk [kieruje ona spółką, która należy do samorządu województwa] przekonują, że nie jest źle. Spotkaliśmy się w Lądku-Zdroju, w pijalni wód mineralnych Zdroju Wojciech. Tak, ten obiekt potrafi zachwycić. Co jednak z wiekową bazą uzdrowiska?

Nasi goście przekonywali, że idzie ku lepszemu. Trwa kolejny etap remontu najmłodszego obiektu, powstałego w latach 70. XX wieku szpitala uzdrowiskowego „Jubilat”. Ten to koszt przeszło 8 milionów złotych. Przede wszystkim oznacza to termomodernizację, ale też 2-osobowe pokoje wyposażone w nowej łazienki i balkony. W dawnej kotłowni powstanie basen rehabilitacyjny zasilany przez źródło leczniczej wody „Zdzisław”.

Ciekawiej, choć nie stanie się to szybko, ma wyglądać adaptacja „Starego Jerzego”. To z kolei najstarszy obiekt we władaniu uzdrowiska. Na jego elewacji widniej data 1498. Tam ma być centrum radonowe i trwają prace nad koncepcją, która ma dograć szczegóły. Kiedyś Państwu przybliżymy sylwetkę Sally'ego Lachmanna (1871-1940),  który jeszcze w Landeck prowadził badania nad leczniczymi właściwościami radonu.

Zmiany czekają też Zdrój Wojciech. Po zakończeniu remontu elewacji, czas na odświeżenie gabinetów rehabilitacyjnych i sal kąpielowych na parterze. Pochłonąć to ma 2 miliony złotych. – Szukamy środków „na zewnątrz” ale jeśli trzeba głęboko sięgnąć do własnej kieszeni, robimy to – powiedział Grzegorz Macko i dodał, że w budżecie województwa na przyszły rok planowane są kolejne wydatki na nasze uzdrowisko.

Prezes Walaszczyk twierdzi, że zaplanowane ostatnio inwestycje pochłoną przeszło 14 milionów złotych. I te pieniądze ma. W Długopolu-Zdroju część parteru w „Ondraszku” ma poszerzyć jadalnię, a po remoncie hostelu i połączeniu go z sąsiednią „Dąbrówką” ma powstać dodatkowych 50 miejsc noclegowych. – Jeżeli nie będziemy konkurencyjni, to potencjalni goście trafią gdzieś indziej – zdaje sobie sprawę wicemarszałek.

Baza to jedno, ale jak do niej dojechać? Autobusy za pociągi z Kłodzka do Lądka-Zdroju to krok w dobrą stronę, ale oznaczają jednak przesiadkę, której zwłaszcza starsi się obawiają. W czwartek samorząd wojewódzki przejmie tory na tej trasie. Kiedy wrócą tu pociągi? – Zaraz ruszamy z robotą – obiecał Macko. A my przypominamy o świetnym pomyśle burmistrz Lądka na komunikację miejską. To już jednak inna historia. [kot]

PS Basen w Zdroju Wojciech to może nie jest cud świata, ale Dolnego Śląska z pewnością. Kto tam jeszcze nie był, zapraszamy!

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

Mój Lądek Zdrój środa, 13.09.2023 07:09
Lądek Zdrój to uzdrowisko, które może stać się komercyjna bazą...
czwartek, 14.09.2023 14:36
TU POWINY POWSTAWAC SZkoły UCZąCE fizjoterapii w...
Kapitan Bomba! wtorek, 12.09.2023 18:50
Lądek to dziura straszna... Ja nie wiem po co ludzie...
doba.pl/dkl wtorek, 12.09.2023 18:51
a pan kiedy tam był, że ma taki zdecydowany sąd...
Kapitan Bomba! środa, 13.09.2023 13:17
Codziennie niestety muszę tam być... A wam ile trzeba zapłacić...
RAk czwartek, 14.09.2023 13:56
podpułkowniku bomba .fakt Lądek jako miasto to dziura brudna...
Elcia wtorek, 12.09.2023 20:01
Lądek Zdrój -tam są bardzo dobre wody lecznicze -sanatoria...
Tajne środa, 13.09.2023 21:01
Lądek to najpiękniejsze uzdrowisko w Polsce. W basenie "Wojciech" czuję...
RAk wtorek, 12.09.2023 19:17
fakt dziura jak 1`50 zaniedbana obdrapana wanjet rada i burmistrz...