Czy w Kłodzku jest twarda woda? Sprawdzamy!

wtorek, 17.8.2021 08:40 717

Masz częste awarie zmywarki czy też pralki? A może zaliczasz regularną wymianę czajnika elektrycznego i żelazka? Chociaż nie zawsze brane jest to pod uwagę, to przyczyną tych wszystkich kłopotów jest twarda woda. Jaki wpływ ma twarda woda na nasze sprzęty domowe? Jak kształtuje się twardość wody w Kłodzku? Sprawdźmy to.

Twarda woda i jej wpływ na sprzęty domowe

W Polsce, niezależnie od ujęcia poboru wody, występuje zazwyczaj woda średnio twarda czy też twarda. W praktyce to oznacza liczne problemy ze skutkami, jakie ze sobą niesie jej użytkowanie. Co prawda, sama dyskusja na temat oddziaływania dobroczynnego wody o wysokim stopniu twardości na ludzki organizm cały czas trwa, to musimy pamiętać i także brać pod uwagę, że w domowym gospodarstwie wodę nie tylko się wykorzystuje do spożywczych celów, ale także do bardzo wielu innych czynności.

Mycie naczyń, sprzątanie, pranie, mycie rąk, kąpiel, mycie zębów czy też ogrzewanie domu. W tym przypadkach wysoki stopień twardości nie jest już tak bardzo pożądany stopień twardości. Twarda woda równoznaczna jest z kamieniem kotłowym wszechobecnym oraz z bardzo wysokim napięciem powierzchniowym.

Sprawdźmy jak twardość wody w Kłodzku oraz w innych miastach wpływ na domowy sprzęt AGD? Często stwierdzenie to podaje się jako argument, który ma zachęcić do walki z problemem. Jednak warto wiedzieć, jak dokładnie twarda woda oddziałuje na wszelkie urządzenia.

W przypadku sprzętów AGD, które użytkujemy w domu, jak zmywarka czy też pralka bardzo ważne jest to, aby woda nie charakteryzowała się za wysokim stopnień twardości. Większość producentów podaje w zaleceniach oraz instrukcjach, że najlepiej, aby woda była miękka czy też bardzo miękka. Taka po sobie nie pozostawia osadu, który wpływa negatywnie na działanie oraz także na żywotność sprzętu domowego AGD. Twarda woda w kuchni może nie tylko zostawiać nieestetyczne zacieki na kranie czy w czajniku, ale tez psuć kuchenne sprzęty, dlatego specjaliści od jakiegoś czasu przekonują do stosowania filtrów wody. Jeśli planujesz remont już urządzenie nowego domu czy mieszkania sprawdź filtry wody do kuchni w ofercie OxyShop.pl: https://oxyshop.pl/filtry-do-wody-pod-zlew/

Zakup zmywarki czy też pralki jest sporym wydatkiem. Sprzęty tego rodzaju najczęściej kupujemy z myślą, że będą nam służyły przez długie lata. Ma to być inwestycja, które nie dość, że się zwróci, to jeszcze nie będzie wymagała kompletnie żadnego serwisu oraz do tego kosztownych napraw.

Wielu z nas na zakupie sprzętu AGD nie oszczędza. Wierzymy, że wyższa cena będzie adekwatna do jakości komponentów, które po prostu dłużej będą spełniały pewną rolę. Jednak czasami się okazuje, że bardzo przemyślany wybór urządzeń to zbyt mało, aby móc uniknąć rozczarowania i przykrych przygód. Najłatwiej konsekwencje negatywne użytkowania wody o sporym stopniu twardości opisać możemy na przykładzie elektrycznego czajnika. Im więcej w nim gotujemy twardej wody, tym znacznie większa warstwa osadu się zbiera na jego dnie czy też na grzałce. Kamień w pewnym momencie wygląda już na tyle nieestetycznie, że ciężko wyobrazić sobie, że kawa czy też herbata przygotowana na podgrzanej przez niego bazie będzie aromatyczna oraz smaczna. Poza tym osad odrywać się może z powierzchni i trafiać do wody przegotowanej, obniżając znacznie samą estetykę napojów. Kamień prowadzić może do do spadku żywotności całego urządzenia, a co idzie za tym, także potrzeby wymiany przedwczesnej na nowy. Są to w końcu dodatkowe koszty.

Pralka jest jednym z urządzeń domowych, które jest narażone najbardziej na oddziaływanie twardej wody. Ta w przypadku właśnie pralek sprawia kilka istotnych problemów. Osad po wodzie twardej pozostawać może nie tylko w samym bębnie pralki, gdzie go widać gołym okiem, ale także w grzałce filtrze czy też w wężach. Największy, jak i także najbardziej dotkliwym pod względem finansowym problemem jest za kamienienie grzałki. Z powodu bardzo dużej warstwy osadu dochodzi do braku możliwości oddawania ciepła. W konsekwencji prowadzi to do przegrzania oraz potrzeby wymiany na nową.

Twardość wody w Kłodzku

A jak kształtuje się twardość wody w Kłodzku? Jesteśmy bardzo ciekawi. Z raportu dostępnego w sieci wynika, że wynosi między 3,2 - 3,4 mVal/l. Jest to profesjonale oznaczenie. Co to oznacza dla laika, którym parametry te nic nie mówią? Musimy powiedzieć jednoznacznie, że woda w Kłodzku jest po prostu miękka. Oczywiście badania są na bieżąco aktualizowane. Zawsze możemy sobie w nich znaleźć interesujące nas parametry i wykorzystać do wielu aspektów.