Czy szykujemy się do wojny atomowej?! Starostwo kolportuje broszurę, jak stosować jodek potasu.

poniedziałek, 3.10.2022 10:39 796 1

Jodek potasu stosuje się podczas zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym. MSWiA przekazało jego tabletki gminom. Władimir Putin grozi użyciem broni atomowej, jeśli Ukraina będzie walczyć o odzyskanie swoich terytoriów. Czy czeka nas nam zatem bezpośredni atak jądrowy czy „tylko” promieniowanie spowodowane choćby rosyjskim atakiem na jedną z ukraińskich elektrowni atomowych?

Oczywiście, mamy nadzieję, że taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. Natomiast warto orientować się, jak zastosować i kiedy tabletki z jodkiem potasu – możemy przeczytać na profilu Starostwa Powiatowego w Kłodzku na facebooku. Prezentuje przy tym ulotki przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia. Podobnie czynią już samorządowcy w gminach. Tabletek z jodkiem potasu powinno ponoć starczyć dla każdego z ich mieszkańców. 

W końcu ubiegłego tygodnia MSWiA podkreślało, że dystrybucja tabletek to działania rutynowe. – Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne – mówił Błażej Pobożny, wiceminister MSWiA.

Optymalny czas na przyjęcie tabletki to kilka, a nie więcej niż kilkanaście godzin przed spodziewanym narażeniem na promieniowanie. Specjaliści ostrzegają przed przyjmowaniem jodku potasu „na zapas”. Nie możemy zatem popadać w panikę. Ostatni raz roztwór wodny jodu (płyn Lugola) podawany był w Polsce po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. 

Na ile poważne są groźby użycia broni jądrowej powtarzane przez rosyjskiego szaleńca? Tego, niestety, nikt normalny nie jest w stanie ocenić. [kot]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

poniedziałek, 03.10.2022 17:37
Broń atomowa, większej ściemy nie słyszałem, gdyby ona istniała to...