Czy naszą Polanicę-Zdrój i czeski Náchod połączą na trwałe interesy? Oba miasta podpisały umowę o „relacjach partnerskich” [FOTO]

piątek, 10.3.2023 18:01 2432 13

– Ježiš, jak krásné! – zareagował starosta czeskiego Náchodu, Jan Birke, gdy zobaczył prezent od burmistrza Polanicy-Zdroju, Mateusza Jellina. Były to eleganckie spinki do koszuli: na jednej herb jego miasta, na drugiej naszej Polanicy. W piątek, 10 marca, przedstawiciele obu miast podpisali umowę „o nawiązaniu współpracy międzynarodowej i relacji partnerskich”.

Co w tym nadzwyczajnego? To się dopiero okaże. Umowa jest tak ogólna, że jest jedynie deklaracją woli współpracy. Obie strony mają już jednak na początek na oku konkretny biznes, który ma przynieść inwestycje warte – bagatela... – 2 miliony euro. Z grzeczności oddajmy zatem głos najpierw gościom, bo na podpisanie umowy do Polanicy-Zdroju przyjechali starosta Birke ze swoją rzeczniczką, Niną Adlof.

– Możemy podpisać nawet  dziesięć umów, ale jeśli nie będzie „chemii” między nami, to będą to tylko nic nie znaczące papiery. A „chemia” między mną i moim przyjacielem Mateuszem po prostu jest – zaczął starosta. Kurtuazyjnie zauważył, że od dawna śledzi działania burmistrza Jellina i z podziwem patrzy na rozwój Polanicy-Zdroju. Szybko jednak przeszedł do konkretów.

Przypomniał, że przez 12 lat jego współpracy z Kudową oba miasta na wspólne projekty pozyskały 85 milionów koron dotacji, czyli około 17 milionów złotych. – Wiem, co jest potrzebne mieszkańcom – powiedział Birke, który Náchodem rządzi czwartą kadencję. Co konkretnie? Inwestycje, na których oni zarobią i które przyniosą dochody kasie miejskiej.

Dlaczego dopiero teraz Náchod zdecydował się na współpracę z Polanicą-Zdrojem? – Wszystko ma swój czas – odpowiedział filozoficznie Birke. Dodał, że wyzwania przed regionem są takie, iż trzeba szukać poważnych partnerów. A takim właśnie jest dla niego burmistrz Jellin i Polanica-Zdrój. – Turyści, biznes, pieniądze – to jest priorytet – podsumował.

Mateusz Jellin też nie bujał w obłokach. – Połączą nas inwestycje i ludzie. Przecież tak naprawdę granicy już nie ma – mówił Jellin, a Birke tylko kiwał głową z aprobatą. Wcześniej rozmawialiśmy z Agatą Winnicką, zastępcą burmistrza Polanicy-Zdroju, jak to jest z tą współpracą z „miastami partnerskimi”. Polanica ma ich jednak już trochę, a efekty? Hmm... Różnie z tym jest. Jest dobra wola, ale może brak właśnie wspólnego interesu.

Z Náchodem ma być inaczej. Pierwszy interes: wzajemna promocja wśród turystów odwiedzających oba miasta. Tych z czasem przejeżdżać może tu jeszcze więcej, bo w końcu powstanie u nas trasa S8, a w Czechach wkrótce ma ruszyć budowa obwodnicy Náchodu [powstanie szybciej, niż nasza ekspresówka...]. Z Polanicy-Zdroju do Pragi będzie można dojechać wtedy w 1,5 godziny! To szansa na rozwój, ale i pewne ryzyko.

Potrzebne są wspólne inicjatywy, które zatrzymają tu turystów i pozwolą przyciągnąć nowych. Jan Birke zachwycił się choćby w Polanicy festiwalem Pejzaże Qlinarne [zwłaszcza bodajże ogórkami] i taka impreza będzie też na rynku w Náchodzie. Wspólna, polsko-czeska. Czescy organizatorzy 10 marca towarzyszyli w Polanicy swojemu staroście. A to tylko przykład wspólnych działań, o których przedstawiciele obu miast dyskutowali na spotkaniu roboczym.

Nie możemy sobie darować, żeby nie opowiedzieć kilku historii zza kulis uroczystości. Gospodarze poprosili czeskich gości, by przywieźli proporczyk, który stanąłby przy podpisywaniu umowy. A tu widzimy jak... starosta Birke targa z samochodu wielki sztandar! Burmistrz Jellin się nie poddał: pokazał, że Polanica-Zdrój też ma taką flagę, a potem náchodską i polanicką umieścił razem na stojaku między polską i Unii Europejskiej.

Druga drobna radość dla obserwatorów to była próba sił między samcami alfa, jakimi bez wątpienia są gospodarze obu miast, na... ceremonialne łańcuchy. Pierwszy wyciągnął go i zawiesił na piersi starosta Birke. I był z siebie bardzo zadowolony. Burmistrz Jellin ze spokojem odczekał chwilę, bo był gotowy na odpowiedź. Orzeł zabłysł i na jego torsie. Kto wygrał ten pojedynek? Był remis, bo – jak powiedział później Mateusz Jellin – panowie są partnerami, a wręcz przyjaciółmi.

Na koniec rzecz charakterystyczna jak widać nie tylko dla polskiej polityki. Czy wszystko jest w porządku z umowami, zaczęły sprawdzać panie: Agata Winnicka i Niną Adlof. Przynajmniej mamy pewność, że tak jest. Umowa, czyli Dohoda albo Dohoda, czyli Umowa, obowiązuje oba miasta. A jeśli ktoś uważa, że ten tekst jest za długi, niech weźmie pod uwagę, jak rozgadał się starosta Birke! Tłumaczył się potem, że to po prostu dla niego jest tak ważna sprawa. Jak ten tekst dla jego autora. [kot]

PS Jeśli ktoś nie zrozumiał, co znaczy „Ježiš, jak krásné!”, to podpowiadamy: „O Jezu, jakie piękne!”. Może by tak zamiast wracać do łaciny w szkole, w bliskim sąsiedztwie wprowadzić lekcje polskiego i czeskiego?

Przeczytaj komentarze (13)

Komentarze (13)

rak poniedziałek, 13.03.2023 09:50
to mój ostatni wpis na doba /pl bo przegięliście  totalnie, jak to...
autor sobota, 11.03.2023 07:48
Pisowcy, czy program CELA+ wam się podoba ?
Kudowianin sobota, 11.03.2023 21:50
Tak to dobry program który ruszy lawinowo po wyborach przeciwko...
rak niedziela, 12.03.2023 16:58
ponieważ doba .pl kasuje wszystkie artykuły pisane  oparte na prawdzie...
niedziela, 12.03.2023 17:57
wiesz w ogóle co to jest artykuł ? Piszesz tu...
niedziela, 12.03.2023 21:27
a więc napisze na ten zarzut -------------odnośnie błędów znam takiego bolka...
rak sobota, 11.03.2023 23:42
według moje oceny  Kudowa stała się ładnym zadbanym miasteczkiem, po...
kudowianin niedziela, 12.03.2023 14:16
To przeprowadź się tu ! Ja o niczym nie marzę...
Kudowianin sobota, 11.03.2023 05:53
Dlaczego Miasta z powiatu Klodzkiego nie zawierają umow o partnerstwie...
PiS już skisł sobota, 11.03.2023 07:48
Orban i Kaczenko to pośmiewisko Europy i kremlowskie pieski :-)
sobota, 11.03.2023 18:25
popieram
Brawo sobota, 11.03.2023 17:47
To niech władze Polanicy poproszę o jasełek aswaltu żeby w...
arekafryka piątek, 10.03.2023 18:32
Ten [-] w okularach to kto bo nie znam.