Czy nastolatki można zainteresować historią? W Szczytnej i w kilkuset miejscach w Polsce znaleźli na to sposób [FOTO]

poniedziałek, 4.3.2024 11:21 1981 7

Bieg „Tropem Wilczym”, którego XII edycja zagościła w miniony weekend w powiecie kłodzkim do Dusznik-Zdroju, Międzylesia, Szczytnej i Woliborzu, wzbudza kontrowersje. Bohaterowie „nie ci”, patronat „nie ten”, „nie ci” sponsorzy i organizatorzy. Wybraliśmy się do Szczytnej i co widzieliśmy? Świetną rodzinną imprezę, która miała głębsze tło. To od dorosłych zależy, w tym od nauczycieli, czy wykorzystają ten kapitał.

Zanim przejdziemy do wspomnianych kontrowersji... W Szczytnej zabrakło koszulek i medali dla uczestników, tylu było chętnych. Ile osób pobiegło tam spod Centrum Sportu, dalej na „lotnisko” i z powrotem? Grubo ponad 100 osób! I nie była to byle przebieżka. Gdy Monika Doskocz-Kupis zaproponowała wszystkim, by razem zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, tak się stało. Nie z obowiązku, ale z radości.

Wiceburmistrz Krzysztof Żak życzył wszystkim dobrej zabawy. – Mniej gadania, więcej działania – życzył uczestnikom. Któreś z dzieci grzecznie mu odpowiedziało: – I nawzajem. Nikt się nie obrażał, a burmistrz pobiegł w tej wielkiej grupie. Starterem biegu „Tropem Wilczym” był dyrektor MOK, Rafał Kryniecki, a emocji na trasie było potem co niemiara [zobaczcie w galerii]. A na mecie ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

Organizatorem biegu w całej Polsce jest fundacja założona przez Michała Dworczyka, patronem jest prezydent Andrzej Duda, hołubią go tzw. prawicowe media,  sponsorami są spółki z udziałem skarbu państwa. A taka piękna impreza... Przypomnijmy jednak, że dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku. Kto wtedy rządził? Z pewnością nie dzisiejsza opozycja.

Bieg „Tropem Wilczym” to dziecko tego święta, które upamiętnia żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-63 w obrębie przedwojennych granic Polski. Spór – raczej polityczny niż historyczny – dotyczy tego czy jak jeden mąż byli oni i one kryształowymi ludźmi, czy wszyscy byli szubrawcami. Jaka jest prawda? To właśnie zadanie dla badaczy. Młodzież to zrozumie. [kot]

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (6)

Maschinengewehrschütze wtorek, 05.03.2024 15:36
Kiedy bieg ku pamięci tych,którzy po wojnie zamiast biegac po...
autor poniedziałek, 04.03.2024 14:59
Jakaś tam część to podobno zwykli bandyci. Ale badań naukowych...
Maschinengewehrschütze wtorek, 05.03.2024 15:42
Najgorsze jest to , że dzieciom wklepuje się do głowy,że...
Miro wtorek, 05.03.2024 12:13
Promocja kandydatów do okalnej władzy przed wyborami,a zobaczymy w...
Fikołek poniedziałek, 04.03.2024 18:24
Tak! pod warunkiem przekazywania PRAWDY!!!!
SzczytNaKwiatku poniedziałek, 04.03.2024 14:48
Elegancko! Super inicjatywa plus fajnie spogladac na te zdjecia bedac...