Czy biała lokomotywa po 50 latach znowu wjedzie do Nowej Rudy? Jeśli tylko zechcą tego mieszkańcy.

środa, 14.9.2022 21:00 3991 0

Kto pamięta, że Nowa Ruda pół wieku temu na kilka dni stawała się artystyczną stolicą Polski? Grupa noworudzian chce – jak to określa –reaktywować tamte szalone, kolorowe i artystycznie lata. Przede wszystkim doprowadzić do ponownego wjazdu do miasta... białej lokomotywy. Stara się o środki na ten cel z budżetu obywatelskiego.

O co chodzi? Zacytujmy dłuższy fragment ze strony Nowa Ruda – Neurode. Tajemnice, zagadki, historia: Takiego tłumu na stacji kolejowej w Nowej Rudzie jeszcze nie było! Według różnych szacunków tego dnia zgromadziło się tam od tysiąca do tysiąca pięciuset mieszkańców i uczestników, największego w Polsce Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych. Gwar rozmów mieszał się z podnieceniem i zniecierpliwieniem… Nagle z oddali dobiegł przeciągły gwizd lokomotywy. Tłum drgnął niespokojnie, kierując wszystkie głowy w stronę torowiska, skąd normalnie nadjeżdżały pociągi z Wałbrzycha. Na kilka sekund zapanowała głucha cisza, ale już po chwili z setek gardeł wyrwał się głośny radosny krzyk, bo oto oczom zebranych objawił się widok niezwykły, zadziwiający, odmienny, niemal surrealistyczny, na pierwszy tor zaczęła powoli wtaczać się, zupełnie niepasująca do szarego i ciemnego otoczenia górniczej Nowej Rudy, pomalowana na biało lokomotywa. Szok! Niedowierzanie! Kontrast! Świadomość  uczestniczenia w czymś niezwykłym, historycznym…

Tak rozpoczął się II Festiwal Studentów Szkół Artystycznych. W przyszłym roku przypada 50. rocznica tego wydarzenia. Studenci szkół plastycznych, teatralnych, muzycznych zjeżdżali się do stolicy uprzemysłowionego wówczas powiatu noworudzkiego, by świętować i przedstawiać swoje projekty, instalacje, prace, przedstawienia i happeningi. To właśnie podczas jednego z festiwali w noworudzkim rynku pojawił się transparent z najbardziej popularnym noworudzkim hasłem: „Lepsza Nowa Ruda – niż stara blondynka!”, choć dziś brzmi to politycznie poprawnie. Marek Cybulski tak opisuje ówczesną rzeczywistość: Nowa Ruda, miasto kopalń węgla, wysokich czarnych hałd, szarych kamienic, ciemnych ulic, mrocznych zakamarków, ponurych podwórek, blokowisk, przykrytych kurzem i górniczym pyłem, zamieniało się w kolorowe, głośne i ekscentryczne centrum sztuki studenckiej. Dziś miasto jest już kolorowe na codzień, warto jednak pamiętać o tej nie tak dawnej przecież historii.

Grupa noworudzian chce nawiązać do tych szalonych lat, a przede wszystkim doprowadzić do ponownego przyjazdu białej lokomotywy. Możemy to przeżyć jeszcze raz! Wspólnie możemy uczestniczyć w czymś, co na wiele lat zapisze się w naszej pamięci! – przekonują. Ma być to niezwykły projekt historyczno-artystyczny. Dla jednych miałoby to być wspomnienie młodzieńczych lat, dla innych coś nowego i niezwykłego, a z pewnością byłaby to niezwykła atrakcja turystyczna. Dlatego namawiają mieszkańców Nowej Rudy, Słupca i Drogosławia, by zagłosowali w budżecie obywatelskim właśnie na ten pomysł. Każdy, kto ukończył 15 lat, może to zrobić TUTAJ.

Projektów do wyboru jest aż 17. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 17 października. [kot]

PS Jeśli ktoś oburzy się tym starym dowcipem, natychmiast go usuniemy...

Żródło ilustracji: Nowa Ruda – Neurode. Tajemnice, zagadki, historia ze zbiorów panów Wacława Ropieckiego i Jarka Augiewicza.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)