Czescy mistrzowie trenują na polskich drogach... z niewielką pomocą polskich przyjaciół! Poznajcie Oes Team [FILM]

czwartek, 4.4.2024 09:34 3554 4

Ta sympatyczna para to Agnieszka i Krystian Pachuta. Od 12 lat wraz z Tadeuszem Drozdowskim i ekipą Oes Team organizują testy dla kierowców rajdowych. Tym razem z ich pomocy skorzystał Jan Kopecký – rajdowy mistrz Europy [po czesku brzmi to nawet lepiej: absolutní mistr Evropy], mistrz świata w kategorii WRC2, mistrz Azji i Pacyfiku. Czy można o lepszą rekomendację?

Już nie pierwszy raz kierowca ze światowej czołówki korzysta z usług ekipy Oes Team. To stowarzyszenie z Kłodzka, które zajmuje się m.in. popularyzacją sportów motorowych. A obsługiwali choćby fińskiego kierowcę Kalle Rovanperä, który został najmłodszym mistrzem świata w historii, mistrza Europy Jona Armstronga z Wielkiej Brytanii czy Maksa McRae, bratanka słynnego szkockiego kierowcy Colina.

Takie rzeczy dzieją się obok nas, a wiedzą o tym tylko najzagorzalsi fani rajdów... Bez wsparcia telewizji i innych tradycyjnych mediów środowisko to żyje niejako w „świecie równoległym”. To ludzie prawdziwej pasji i profesjonaliści na europejską miarę. Jak my na nich trafiliśmy? Przypadkiem! Wiceminister od dróg, Paweł Gancarz, zorganizował konferencję w Boguszynie. A w tym samym miejscu...

Najpierw przed Hotelem Kłodzko zobaczyliśmy ciężarówki z napisami Motorsport Kopecký, parking zabezpieczony folią, by jakieś śmieci z samochodów go nie zanieczyściły [tak pracują profesjonaliści!], a tam krzątających się mechanikówNieśpiesznie, ale z sensem. I te auta... Każdy z nas zna wszystkie chyba modele Škody, ale te Jana Kopeckého i jego kolegi Adama Březíka były wprost... cudne!

Po konferencji ministra od razu pomyśleliśmy sobie: lepszych dróg szybko w powiecie kłodzkim nie będzie, takich cacek jak rajdowe Škody mieć nie będziemy, ale choć profesjonalny serwis widzieliśmy w akcji! Są kierowcy, którzy uważają, że o ich sukcesach nie decydują talent czy brawura, profesjonalizm pilotów, ale właśnie mechanicy, którzy perfekcyjnie przygotują auto. Zresztą zobaczcie:

Obaj czescy kierowcy pojechali na ostry spacerek w stronę Barda. Nie będziemy się czepiać, że nie zawsze zgodnie z przepisami... A ich przejazd zabezpieczali druhowie z OSP Bardo. Kopecký i Březík trenowali przed rozpoczynającym się w sobotę rajdem Valašská Rally ValMez 2024. Valašské Meziříčí, czyli Międzyrzecze Wołoskie, piękne czeskie miasteczko we wschodnich Morawach, jest wielkości Kłodzka. I ma rajd!

Nie tego zazdrościmy jednak kierowcom rajdowym... Na ich powrót do Boguszyna czekały piękne kobiety, by tylko sobie z nimi zrobić zdjęcia! Ewelina Ptak, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko napisała potem: „Trzymamy kciuki za nowy sezon. Cieszymy się, że Kotlina Kłodzka stała się idealnym miejscem do przeprowadzenia testów”. Jest tak, bo mamy ekipę Oes Team. [kot]

Film: Oes Team. Zdjęcia: Motorsport Kopecký, Ewelina Ptak i doba.pl.

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Steven piątek, 05.04.2024 07:30
Pan Gancarz niech puszcza samochody rajdowe u siebie pod domem...
Aju piątek, 05.04.2024 21:25
Puknij się w czoło
Ja czwartek, 04.04.2024 17:30
Świetnie, że powstał ten artykuł, bo to dosyć niszowy temat,...
czwartek, 04.04.2024 11:26
Gdzie moza zobaczyć testy