Czerwony alarm dla powiatu kłodzkiego! Tej zimy możemy się go spodziewać codziennie...

czwartek, 6.10.2022 22:00 6566 22

Wielki wysiłek mieszkańców i samorządowców powiatu kłodzkiego idzie właśnie na marne. Doktryna prezesa rządzącej partii: „Palmy wszystkim, poza oponami” zwalnia wszystkich z odpowiedzialności za jakość powietrza. Na krótką metę pozwoli nam to przeżyć, ale w perspektywie czeka nas katastrofa. To wnioski ze spotkania Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z samorządowcami gmin uzdrowiskowych i ekspertami, do którego doszło 6 października w Kudowie-Zdroju.

Mapy powiatu kłodzkiego, którą widzimy powyżej, nie są różowe. Na szczęście! Po latach namawianie mieszkańców do wymiany tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła, powietrze zaczęło się u nas poprawiać. Żadne nowe zachęty już jednak nie zadziałają: nawet odsądzany przez lata od czci i wiary węgiel jest dziś uważany za paliwo ekologiczne, tylko że... go nie ma. A jak jest, to koszmarnie drogi. Mieszkańcy lokali komunalnych zaczynają odmawiać wymiany źródeł energii np. na te, których źrodłem jest prąd. Dla nich to po prostu na co dzień za drogie.

– Wiecie państwo, że gdy odbieramy od mieszkańców śmieci, tzw. gabaryty, nie ma już wśród nich używanych mebli? Nie ma już innych śmieci poza oponami... – mówiła Alicja Piwowar, wiceburmistrz Lądka-Zdroju. Wszystkie one trafiają teraz do pieców, niezależnie od tego, z jakiego materiału są zrobione i jak bardzo mogą nas truć. – Szliśmy w dobrym kierunku, ale teraz... – z rezygnacją oceniała Ilona Szapiro z Instytutu Rozwoju Terytorialnego. – Rozważany choćby pomysł dopuszczenia węgla brunatnego do opalania mieszkań jest po prostu zły – dodała.

Co więc nas czeka tej zimy? – Mam nadzieję, że nie będzie katastrofy z codziennymi informacjami o przekraczaniu norm – bez specjalnego przekonania mówiła Świętosława Żyniewicz z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. A Marek Woron z Business Centre Club dobił towarzystwo uwagą: – Zdrowotnie nasza populacja ucierpi masakrycznie...  W takiej Nowe Rudzie, która jest absolutnym liderem w kraju pod względem zanieczyszczeń w powietrzu, czy Kłodzku, które także pod tym względem nie ma się czym pochwalić, takie prognozy to już właśnie „norma”. Ale co z uzdrowiskami?

Już jest niepokojąco. W Polanicy-Zdroju i Kudowie-Zdroju przekraczane są roczne normy obecności w powietrzu pyłu zawieszonego, czyli PM10. Wdychanie go może powodować np. kaszel, trudności z oddychaniem czy zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczynia się też choćby do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego. Co to oznacza dla uzdrowisk w znacznej mierze uzależnionych przecież od kuracjuszy, zwłaszcza, że szykuje się zmiana reguł wyboru sanatoriów, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. 

– Czeka nas reforma branży sanatoryjnej – zwróciła uwagę Joanna Walaszczyk, prezes Uzdrowiska „Lądek–Długopole”. –  Wkrótce kuracjusze sami będą wybierać uzdrowisko, na podstawie m.in. stanu środowiska, a wówczas i my jako spółka, i wy jako samorządy, możemy mieć problemy – dodała. Kto bowiem będzie chciał przyjechać w miejsca, gdzie będzie czuł, że jest truty? – Kuracjusze już do nas przychodzą i domagają się zwrotu opłaty uzdrowiskowej... – podsumowała Alicja Piwowar.

Lądek-Zdrój traktowany jednak był na spotkaniu jak prymus. Z dużym zainteresowaniem przyjmowany był pomysł farmy fotowoltaicznej, który przestał już być fantazją, a wkroczył w fazę realizacji: założone są już dzienniki budowy i tańszy, „czysty” prąd może za kilka miesięcy zacząć zasilać gminne budynki użyteczności publicznej. – Chylę czoła przed Lądkiem, że szuka rozwiązań – powiedziała Ilona Szapiro z IRT. Marek Woron z BCC sceptycznie jednak dodał: – Nie boicie się, że zostaniecie jakoś ekstra opodatkowani? Rypną i już... Takie doświadczenia ma biznes z tą władzą. 

Czy na spotkaniu w Kudowie-Zdroju nie było żadnych optymistycznych wiadomości? Nie, nie było. Nawet informacje Łukasza Kasztelowicza,  prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, o nowych dotacjach czy atrakcyjnych pożyczkach (stałe oprocentowanie na poziomie 2,75 to naprawdę jest coś) nie wzbudziły wielkiego entuzjazmu, ale raczej uwagi: – Jakie programy... Rzeczywistość jest inna! Gminy jednak, bo to one muszą pośredniczyć między wspólnotami mieszkańców a funduszem, wezmą udział w programie Ciepłe mieszkanie. Bo jakie mają inne wyjście?

Nikt nie ma wątpliwości: poziom zanieczyszczenia powietrza zależy od warunków pogodowych. Jeśli ta zima będzie długa i ostra, to się nie pozbieramy... – Wielu mieszkańców nie ma świadomości, że ciążą na nich jakieś obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej, a za jej przestrzeganie odpowiadają samorządy lokalne – mówiła Ilona Szapiro. I ciekawa obserwacja: tam, gdzie jest straż miejska, jest lepiej z jakością powietrza! Choć tak naprawdę możliwości egzekucji od mieszkańców czegokolwiek są żadne. Pozostaje liczyć na cud, czyli łagodną zimę.

Coż to jednak jest Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która zwołała spotkanie w Kudowie-Zdroju? To instytucja zrzeszająca marszałka województwa, przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych (w Kudowie byli m.in. szefowie dolnośląskich organizacji OPZZ i NSZZ „Solidarność”: Andrzej Otręba i Kazimierz Kimso, czy pracodawców – gościliśmy m.in. Krzysztofa Inglota z Pracodawców RP oraz wojewodę. Jakie ma kompetencje? Formalnie niewielkie. Od jej członków zależy jednak, czy będą chcieli zaangażować się po stronie uzdrowisk. W Kudowie-Zdroju wyglądała na to, że chcą. [kot]

Przeczytaj komentarze (22)

Komentarze (22)

Bogobojowy piątek, 07.10.2022 15:27
***** ***
piątek, 07.10.2022 22:39
Wpływ CO2 na zmianę klimatu to ściema, jest to życiodajny...
Andy sobota, 08.10.2022 10:22
zabawne jest to że jak spojrzę na aplikacje pogodową w...
Jurek sobota, 08.10.2022 09:10
W Kłodzku przy ul. Łukasińskiego i Kolejowej nowy właściciel...
kudowianin piątek, 07.10.2022 19:11
Oglądam TV i aż mnie trafią. PiS wszystkie swoje błędy...
Morawiecki WON piątek, 07.10.2022 22:31
Dokładnie tak jak piszesz. Ursula von coś tam płacze, że...
Ekologia. piątek, 07.10.2022 16:02
Tylko drewno.
Iwona piątek, 07.10.2022 00:55
W Ladku Zdroju mieszkańcy pala meblami? Przesada, bo przecież PSZOK był...
Lądczankq piątek, 07.10.2022 23:50
Na własne oczy widziałam osobę robiącą stare meble, więc coś...
Stanisław z Kłodzka piątek, 07.10.2022 03:09
Prezes Kaczyński jest nieomylny .Jak mówi Paliły wszystkim to Paliły...
obserwator piątek, 07.10.2022 08:20
5 godzin temu ... komentarz napisany o 3 w nocy....
abc piątek, 07.10.2022 08:49
Stasiek z Kłodzka jest freelancerem to pisze kiedy chce i...
obserwator piątek, 07.10.2022 09:01
Na początku też tak myślałem. Ale poczytaj trochę więcej tych...
Asa piątek, 07.10.2022 06:16
Gminy przez lata kase unijną wydawała na głupoty, wystarczyło zainwestować...
piątek, 07.10.2022 08:29
Jakie gminy ? Kto wziął pieniądze od unii za emisję...
Michał piątek, 07.10.2022 07:10
Najlepszą farmą fotowoltaiczną jest las. Póki co nasze lasy są...
Felek czwartek, 06.10.2022 23:05
Tak kosztuje komuna...a gdyby sięgnąć po wody termalne mamy ale...
Okrutnik czwartek, 06.10.2022 23:00
Wyczekuję ostrej, mroźnej, śnieżnej a przede wszystkim długiej zimy. Dawno...
Jasiek czwartek, 06.10.2022 22:56
Teraz to już nawet nie będzie po co dzwonić do...
Ekolog czwartek, 06.10.2022 22:20
Co za hipokryzja! Przypomnijmy sobie jakie zanieczyszczenie powietrza było ledwie...
doba.pl/dkl czwartek, 06.10.2022 22:28
ale chyba o tym jest ten tekst... było źle, będzie
jarosław czwartek, 06.10.2022 22:04
Wina Tuska