komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Piotra, Małgorzaty

Chcą budowy bezpośredniej drogi dojazdowej do polanickiego szpitala z DK-8

piątek, 27.11.2020 13:38 , komentarze: 9 , odsłony: 4571
kategorie artykułu:

Burmistrz Polanicy-Zdroju, Mateusz Jellin wystosował list do wiceprezesa Rady Ministrów, Jarosława Kaczyńskiego dotyczący budowy bezpośredniej drogi dojazdowej do Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy-Zdroju. Wcześniej włodarz uzdrowiska zwrócił się również do premiera Mateusza Morawieckiego, a poparcia w tej sprawie udzielili mu m.in. samorządowcy Ziemi Kłodzkiej, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, prezes zarządu SCM oraz Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

- Polanica-Zdrój oprócz licznych obiektów hotelowo-sanatoryjnych i szpitali szczyci się Specjalistycznym Centrum Medycznym im. Św. Jana Pawła II S.A. Nowoczesny, jeden z największych w regionie szpital, którego organem założycielskim jest Minister Zdrowia położony jest w strefie uzdrowiskowej, w kompleksie leśnym graniczącym z Parkiem Zdrojowym. Szeroki wachlarz usług, począwszy od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z lądowiskiem LPR, a skończywszy na doskonałym oddziale chirurgii plastycznej powoduje, iż trafiają tu pacjenci nie tylko z powiatu kłodzkiego, ale z całego kraju i z zagranicy. Szpital obsługuje również poszkodowanych z dwóch dużych ośrodków narciarskich: Zieleńca i Czarnej Góry, a także ofiary wypadków na jednej z najniebezpieczniejszych w kraju DK-8 - zauważa burmistrz Polanicy-Zdroju. - Pragnę podkreślić, iż przez bardzo wiele lat problem dojazdu do placówki będącej najważniejszym szpitalem na terenie powiatu kłodzkiego był skutecznie marginalizowany. Konsekwentnie pomijano kwestię szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a także zagrożenie utratą przez Polanicę-Zdrój statusu uzdrowiska. Dla miejscowości, w której lwia część dochodów pochodzi z działalności uzdrowiskowo-turystycznej to tragiczny w skutkach scenariusz. W obecnie sytuacji, kiedy w życie wdrażany jest plan przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku biegnącym przez Polanicę-Zdrój, nadarza się najlepsza i najmniej kosztowna sposobność naprawy sytuacji oraz wyeliminowania nielogicznych, szkodliwych i nieefektywnych rozwiązań. 

Osobny dojazd do szpitala pomógłby m.in. skrócić czas dojazdu do szpitala oraz zmniejszyć hałas, którego źródłem są syreny ambulansów. To właśnie na kwestię hałasu w rejonie Parku Zdrojowego, uwagę zwróciło Ministerstwo Zdrowia, które w piśmie z dnia 7 listopada 2019 r. opiniującym operat uzdrowiskowy dla Polanicy-Zdroju wskazało, iż "Przekroczeniami dopuszczalnego hałasu zagrożone są tereny leżące wzdłuż ul. Zdrojowej, Parkowej i Krynicznej, w związku czym konieczne jest podjęcie działań mających na celu ograniczenie w tych rejonach emisji hałasu komunikacyjnego i komunalnego, ograniczenie ruchu pojazdów w Parku Zdrojowym i na jego obrzeżach oraz prowadzenie okresowych, systematycznych kontroli klimatu akustycznego zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego".  

Budowa bezpośredniej drogi dojazdowej do szpitala byłaby możliwa dzięki zmianie koncepcji planowanej rozbudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Kłodzko-Szczytna. Dla tej inwestycji przygotowywana jest obecnie dokumentacja projektowa. 

- Bezpośrednia droga dojazdowa do szpitala miałaby przebiegać od drogi krajowej nr 8, za ostatnimi zabudowaniami w Polanicy-Zdroju w kierunku Szczytnej. Jest to łącznik o długości niespełna 2 km do ul. Jana Pawła, Wiejskiej - mówi Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju. 

Burmistrza Polanicy-Zdroju w działaniach związanych z zabieganiem o zmianę koncepcji  rozbudowy DK-8 wsparło także Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, Samorządowcy Ziemi Kłodzkiej, prezes zarządu SCM a także Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, które swoje oficjalne poparcie wyraził w liście do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury. 

 

 

Czytaj także: 

Będzie przebudowa odcinka drogi krajowej nr 8 Szczytna-Kłodzko

Trwają prace nad dokumentacją projektową dot. rozbudowy DK-8 

 

Wasze komentarze

bardzo madry pomysl ale w okresie pandemii to utopia
sobota, 28.11.2020 16:37 autor: mieszkanka
Proponuję najpierw budowę parkingu
piątek, 27.11.2020 17:57 autor:
DOKŁADNIE!!!
sobota, 28.11.2020 06:36 autor:
czwartek, 14.1.2021 12:31
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele