Cebula czarownic, czyli dorośli i dzieci z czosnkiem niedźwiedzim za pan brat w bibliotece w Krosnowicach

wtorek, 16.4.2024 16:25 954 0

W Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach miało miejsce wielopokoleniowe spotkanie teoretyczno-kulinarne poświęcone czosnkowi niedźwiedziemu. 

Czosnek niedźwiedzi ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji, które mają cenne właściwości lecznicze. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka przyrodnicza. Dzisiaj szeroko stosuje się go w medycynie naturalnej – stanowi bowiem skuteczny lek na wiele dolegliwości.

W tym temacie swoją wiedzą i doświadczeniami dzieliła się z uczestnikami Jolanta Terlecka z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzanowie. Uczestnicy z ciekawością wysłuchali informacji o właściwościach czosnku oraz zastosowaniu w codziennym żywieniu. Ci najmłodsi, po raz pierwszy spotkali się z tym ziołem i nie kryli zdumienia, że jest on znany również jako czosnek cygański lub cebula czarownic.

Nie lada gratką były warsztaty wykonywania pesto i pasty z tej rośliny. Oczywiście nie mogło się obejść bez degustacji. Pasta czosnkowo-słonecznikowa oraz pesto ze świeżym domowym chlebkiem i herbatką ziołową smakowały wyśmienicie. Wszystkim to wyjątkowe spotkanie bardzo się podobało. Każda osoba, i ta mała i ta duża otrzymała do domu kiść liści tego zdrowego ziela. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)