Cała Praga śpiewa

środa, 15.10.2014 16:30 2423 0

Za nami już jedenaste spotkanie w ramach projektu „Spotkania z pasjami 2”, realizowanego przez Fundację Orange. W pierwszy czwartek października 2014 roku spotkaliśmy się w bibliotece w Starym Wielisławiu z grupą śpiewaków i muzyków występujących pod nazwą „Cała Praga Śpiewa”.

 

Zespół powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Brzeskiej w Warszawie. W jego skład wchodzą seniorzy- głównie z warszawskiej Pragi, ale miejsce zamieszkania nie jest jednak istotne w działaniu grupy do której należą także mieszkańcy innych stołecznych dzielnic. ,,Cała Praga Śpiewa” w swojej działalności zabiera odbiorców do czasów przedwojennej Warszawy. Zespół odwołuje się do miejskiego folkloru, powraca do szlagierów i piosenek, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Celem najważniejszym jest odnowienie często już zapomnianych utworów, które kiedyś chętnie śpiewane były podczas spotkań, a także powrót do zwyczaju wspólnego spędzania czasu i muzykowania.

 

Seniorzy wchodzący w skład ,,Cała Praga Śpiewa” zaprosili do współpracy młodych, profesjonalnych muzyków z zespołu CzessBand, dzięki którym mogli rozwijać swoje umiejętności wokalne. Wspólnie muzykowali podczas wielu wydarzeń, do udziału w których zapraszani byli mieszkańcy miasta. Ważnym elementem działalności zespołu jest przekonanie o tym, że współpraca ta jest ponad wiekiem i innymi granicami.

 

,,Jesteśmy młodzi inaczej”- mówią o sobie seniorzy z zespołu i udowadniają, że młodość to stan ducha, a nie cyfry zapisane w metryce. Członkowie zespołu angażują się w życie lokalnej społeczności, zapraszając do zabawy międzypokoleniowej młodych i starszych.

 

Na spotkanie z muzykami zespołu „Cała Praga Śpiewa” do biblioteki w Starym Wielisławiu przyszli członkowie miejscowego zespołu „Śpiewanki z łapanki” – na czele z panią sołtys Martą Brogowską. Wszyscy razem bawili się wyśmienicie, bo oba zespoły łączy wspólna idea – wspólnego śpiewania ludzi w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, z rozmaicie odmiennym poglądem na świat. Każde spotkanie jest dla nich pewnego rodzaju przygodą muzyczną i towarzyską.

 

Uczestnicy spotkania bibliotecznego, po spontanicznym występie „Cała Praga Śpiewa” w studio w Warszawie, w swoim towarzystwie po raz kolejny zaśpiewali „Rudego” i „Bałkanicę”. Szukali na YouTube zapomniane szlagiery, zakurzone piosenki, ulubione przeboje i śpiewali, bo w miłej atmosferze śpiewać każdy może, raz lepiej, a raz gorzej… Zapowiedzieli się na 16 października, gdyż bohaterami dwunastego spotkania z pasjami będą znani dziennikarze muzyczni Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk, prowadzący szczególnie cenionego przez widzów program „Wideoteka dorosłego człowieka”. ZAPRASZAMY!!!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)