komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 27 lipca 2021

Lilii, Julii

Były proboszcz wygrał w sądzie. Biskup i diecezja muszą przeprosić i zapłacić zadośćuczynienie

czwartek, 15.7.2021 15:34 , komentarze: 49 , odsłony: 11543
kategorie artykułu:

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ogłosił wyrok w sprawie z powództwa ks. Krzysztofa Trybulca, byłego proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, przeciwko bp. Ignacemu Decowi i Diecezji Świdnickiej w związku ze zniesławieniem. 

Spór trwał od 2013 roku i związany był ze sprawą dotyczącą nieprawidłowości przy remoncie wieży kościoła w Szalejowie Dolnym. Kiedy po przeprowadzonej inwestycji dach zaczął przeciekać ks. Trybulec, po analizie dokumentów miał dojść do wniosku, że protokół odbioru prac został sfałszowany i  zawiadomił o tym biskupa. Proboszcz złożył także zawiadomienie w prokuraturze, a niedługo potem został przeniesiony na emeryturę. Odwołał się od tej decyzji do Watykanu, jednak kuria miała wówczas zarzucić proboszczowi, że ma dziecko z gosposią. W obronie proboszcza stanęła grupa parafian, która wystąpiła do Sądu Okręgowego w Świdnicy z pozwem przeciwko biskupowi Decowi o naruszenie naszych dóbr osobistych. 

- Elementem, który przesądził sprawę było to, że kuria, aby odwołać naszego księdza proboszcza przedstawiła do Rzymu absurdalne historie na jego temat, w tym m.in., że ma on dziecko. Parafianie zebrali pieniądze na  badania genetyczne, które oczywiście to wykluczyły. Po tym jak upadła historia z dzieckiem rozpoczęto niestety inną, a mianowicie zawiadomiono prokuraturę, że ksiądz odchodząc z kościoła miał ukraść krucyfiks i lichtarze - mówił wówczas naszej redakcji jeden z mieszkańców  Szalejowa Górnego.

Pozew parafian został jednak odrzucony, a ks. Krzysztof Trybulec wytoczył biskupowi sprawę z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych i dobrego imienia. W pierwszej instancji powództwo oddalono, a kolejno sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. 

- Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo jednak Sąd Apelacyjny po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, przesłuchaniu świadków a także strony, zmienił ten wyrok i nakazał obu pozwanym, aby w osobistym liście przeprosili powoda za wskazane tam fakty. Sąd zasądził także solidarnie od obu pozwanych kwotę 10 tys. zł wraz z odsetkami od 17 października 2018 roku. Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych podczas procedury odwoławczej, która toczyła się przed Kongregacją ds. Duchowieństwa w Rzymie - mówi rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Małgorzata Lamparska.

Wyrok skomentował także ks. Krzysztof Trybulec, który twierdzi, że za to, iż pozostał nieugięty i nie chciał dostosować się do nacisków, przeszedł psychiczny poligon kierowanych pod jego adresem oszczerstw.

- Pytany o komentarz dotyczący tego wyroku z trudem ukrywam wzruszenie. Ten wyrok to dla mnie wielka radość kiedy to niesłusznie Dekretem Biskupa Ignacego Deca zostałem odwołany z urzędu proboszcza Parafii Św. Jerzego w Szalejowie Górnym za zgłoszenie przestępstwa do jakiego doszło przy remoncie wieży kościoła w Szalejowie Dolnym. Minęło ponad 7 ciężkich lat nękania, nakłaniania do wycofania zawiadomienia o przestępstwie przy tym nieszczęsnym remoncie, a ponieważ byłem nieugięty i nie chciałem się dostosować do nacisków mojego Ordynariusza Biskupa Deca przeszedłem swoisty psychiczny poligon kierowanych pod moim adresem bolesnych oszczerstw ukierunkowanych na zniszczenie mnie nie tylko jako kapłana, ale i człowieka przy użyciu najbardziej prymitywnych i odrażających metod zniszczenia mnie przez zniszczenie tego co dla każdego kapłana po mocnej wierze ma najcenniejszego - nieskazitelną reputację. Ksiądz bez dobrej reputacji jest nikim. Mi, przez te ostatnie 7 lat, tą reputację próbowano każdego dnia odbierać. Wstawałem z tym i ztym kładłem się spać. Przypłaciłem to zdrowiem, jestem kłębkiem nerwów. Dzień 9 lipca i wyrok Sądu Apelacyjnego zapamiętam do końca życia. To tak jakbym odzyskał zdolność normalnego oddychania - komentuje ks Krzysztof Trybulec.

O komentarz dot. wyroku zwróciliśmy się także do rzecznika świdnickiej Kurii Biskupiej. Na odpowiedź czekamy. 

 

Czytaj także: 

Parafianie pozwali do sądu biskupa

Jest komunikat kurii ws. pozwu przeciwko biskupowi świdnickiemu

 

Wasze komentarze

Trybulec nie jest ok
piątek, 16.07.2021 08:21 autor: Tt
Dec to stary sklerotyk i tetryk który oderwany jest...
czwartek, 15.07.2021 23:56 autor: JÓZEK
wczoraj, 16 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
piątek, 23.7.2021 09:43
czwartek, 22.7.2021 13:47