Bronisław Kamiński osobowością roku powiatu kłodzkiego. Rozdano Nagrody Starosty „Róża Kłodzka 2023”

piątek, 9.2.2024 19:17 5351 4

Bronisław Kamiński, 88-letni historyk z Kudowy-Zdroju, otrzymał zaszczytny tytuł „Osobowość powiatu”. Spotkanie elit powiatu kłodzkiego, podczas którego wręczone zostały nagrody, odbyło się 9 lutego w Auli Arnoszta Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Ależ to był szoł! Laureaci nie tylko robią wyjątkowe rzeczy, ale mają też poczucie humoru.

Nagroda Starosty „Róża Kłodzka 2023” przyznawana jest osobom, instytucjom oraz organizacjom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności powiatu kłodzkiego. „Róża Kłodzka” przyznawana jest m.in. za inicjatywy społeczne, produkty regionalne czy wydarzenia będące najlepszą wizytówką naszego regionu.

Wszyscy laureaci otrzymali statuetkę „Róży Kłodzkiej" oraz dyplom stanowiący potwierdzenie przyznania nagrody. Dyplomy podpisuje Kapituła Konkursu. Dodatkowo Bronisław Kamiński otrzymał honorowy tytuł i pamiątkowy medal „Terrae glacensis civis” [Obywatel Ziemi Kłodzkiej].

 „Róża Kłodzka 2023”. Nagrodzeni:
1. W kategorii „Wieś / sołectwo”:

• sołectwo Marcinów.

Nagrodę odebrała Ludwika Golec, sołtys Marcinowa, pięknej wsi nieopodal Kłodzka. – To nasz wspólny sukces, na który pracujemy od lat – powiedziała zebranym, a o kim myślała! Oczywiście o swoich sąsiadach, mieszkańcach Marcinowa.

2. W kategorii „Firma / przedsiębiorstwo”:
• firma Matplast Sp. z o.o. z Nowej Rudy.

Matplast od ponad 20 lat produkuje i montuje stolarkę okienną oraz drzwiową w całej Europie. Prezes Joanna Wróbel-Barwińska przypomniała, że pierwszą „Różę Kłodzką” jej firma otrzymała już w 2015 roku. I ona podkreśliła zbiorową zasługę, czyli wszystkich pracowników, a jest ich już niemal 300.

3. W kategorii „Produkt promocyjny / turystyczny”:
Gospodarstwo Agroturystyczne „Kowalowe Wzgórze” [„Produkt promocyjny”].

– Rozpoczynałam dorosłe życie w starostwie powiatowym... – zaczęła obiecującą swoją opowieść współwłaścicielka, Katarzyna Czuba-Kowal. – Postanowiłam rzucić do wszystko dla wsi – dodała. Co było impulsem? Wyjazd na Targi POLAGRA i wygranie tam... krowy. – Mój mąż po prostu jest… hmm… bardzo pracowity, choć to chłopak z miasta – zdradziła tajemnicę sukcesu. Czy łatwo go było odnieść? –Musi być po górę! – sama sobie odpowiedziała. Ale dodała przy tym: – Jest mi cudownie! – czym zdobyła salę i nasze serce.
Nominowane do nagrody były również: • Winnica Momot z Roszyc, właściciel: Adam Momot [pan Adam zaprasza na degustację 3 win białych i 2 czerwonych...] oraz impreza „Skąd się bierze wełna”, organizatorzy: Gmina Radków, Michał Peszek, Park Narodowy Gór Stołowych.

Platforma widokowa na Trojaku, inwestor: Gmina Lądek-Zdrój [„Produkt turystyczny”].

Tu pierwszy raz tego popołudnia na scenę wyszedł burmistrz Roman Kaczmarczyk. – Śnieżnik najlepiej wygląda właśnie z Trojaka, zwłaszcza o zachodzie... – zapewnił zgromadzonych i zaprosił wszystkich na 2 maja, na rozpoczęcie sezonu turystycznego pod Trojakiem. Burmistrz dopiero się rozkręcał...
Nominowane do nagrody były również: • Dawna Kopalnia Nowa Ruda, właściciel: Barbara Korbas oraz Wieża ornitologiczno-meteorologiczna wraz z edukacyjno-przyrodniczą ścieżką pieszo-rowerową i infrastrukturą towarzyszącą na Wzgórzu Marii, inwestor: Gmina Polanica-Zdrój.

 4. W kategorii „Inicjatywa proekologiczna”:
Farma fotowoltaiczna w Lądku-Zdroju.

– Bardzo marzyłem o „Róży Kłodzkiej" za to właśnie przedsięwzięcie. Szkoda, że [to uznanie] nie przekłada się na Lądek – przyznał Roman Kaczmarczyk. I dodał, że słyszy opinię, iż Lądek-Zdrój to najlepiej przygotowana gmina do transformacji w tej części Europy. Wymienił liczne nagrody za farmę, następną ma otrzymać w Oslo. Cóż, nikt nie jest prorokiem we własnym kraju...
Nominowane do nagrody były również: • Zielono-Niebieska Nowa Ruda oraz Lawendowy Ogród w Kamieńcu koło Kłodzka.

5. W kategorii „Kultura”:
29. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Nowej Rudzie.

„Róże Kłodzkie" przyznano tu dwie. Oddajmy jednak najpierw głos paniom z Nowej Rudy. Agata Pilarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, powiedziała: – Wspólnie z Ewa pracujemy przy tym festiwalu... Na co Ewa Miś-Krzemińska, która prowadzi Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda, powiedziała dowcipnie: – Ja nie wygrałam krowy, ale to, że mogę żyć i pracować w Nowej Rudzie.

W imieniu Festiwalu Górskiego podziękował Maciej Sokołowski, który jako dyrektor prowadził już jego 14 edycji. Podkreśli, że ten sukces to przemyślana i konsekwentna polityka gminy od niemal 30 lat. Burmistrz Kaczmarczyk najpierw przytoczył tu klasyczny cytat z Leszka Millera, po czym poznaje się mężczyznę. A potem... –  Za 2 miesiące wybory i najprawdopodobniej... Chyba... – kłopoty z mikrofonem nie pozwoliły mu dokończyć.
Nominowane do nagrody były również: • Grzybów-Zdroje w Polanicy-Zdroju.

6. W kategorii „Sport”:
Alicja Matuła [co przyjęte zostało owacją].

18-letnia kolarka z Nowej Rudy walczy o najwyższe cele. Podczas niedawnych mistrzostw świata po minucie od startu zepsuł jej się rower i spadła na ostatnią pozycje. Czy się poddała? Pobiegła do boksu, zmieniła rower i zaczęła odrabiać straty. Wyprzedziła 31 rywalek, ale starczyło to, by zająć 27. miejsce. – Wiem, że stać mnie na więcej – napisała nasza wojowniczka. Wiemy to dobrze. Zasłużyła na „Różę Kłodzką".
Nominowani byli również: • Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju oraz Biegi Śnieżnickie 30. Jubileuszowy bieg na Śnieżnik.

7. W kategorii „Społecznik”:
Elżbieta Karkulewska

Pani Elżbieta, prezeska Uniwersytetu III Wieku z Kłodzka tryskała energią i podkreśliła, że ta nagroda to bodziec do działania, bo... mamy mało czasu. – Mówi się o pięknym wieku, ale nie do końca tak jest – powiedziała. Dodała też: – Będziemy intensyfikować nasze działanie. To dobre przesłanie i do tych starszych, i to tych młodszych. Kto wiemy, ile mamy czasu?
Nominowani do nagrody były również: • Franciszek Piszczek oraz Przemysław Kuklis, który w prezentacji powiedział mądrze:  – Róbmy swoje, pomagajmy ludziom.

8. W kategorii „Filantrop”:
Mondi BZWP Sp. z o.o.

Firma z Bystrzycy Kłodzkiej wspiera szkoły, domy dziecka, ośrodki opiekuńcze, bierze udział w niemal niezliczonych akcjach charytatywnych. – To zasługa wszystkich pracowników – podkreśliła zgrabnie Natalia Kostecka, która wcześniej zażartowała, że poprosiłaby o pomoc burmistrza Lądka-Zdroju, ale ten akurat wyszedł.

9. W kategorii „Osobowość powiatu”:
Bronisław Kamiński.

Choć nestor ziemi kłodzkiej osiadł tu „dopiero” w 1971 roku, to ten urodzony na dawnych polskich kresach wschodnich historyk jest patronem jej wielokulturowości. Interesuje się lokalną historią, inicjował powstanie Pomnika Trzech Kultur oraz kilku tablic pamiątkowych w Kudowie-Zdroju. Przez pięć lat prowadził skansen w Pstrążnej, gdzie spotykał się z potomkami Czechów stąd się wywodzących. Nadal jest bardzo aktywny, a wkrótce możemy się spodziewać jego 12 książki o naszych losach.

Medal otrzymał „za działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej, zachowania pamięci o skomplikowanej historii współczesnej regionu, podejmowanie się trudnych zadań i poruszanie ważnych tematów oraz pokazywanie istotnego znaczenia małych miejscowości i przedmiotów codziennego użytku dla tożsamości lokalnej”.

Nagrody wręczali członkowie jej kapituły: Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta, Zbigniew Łopusiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu, Piotr Marchewka – wicestarosta, Krzysztof Bolisęga – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Bogumił Zwardoń – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Michał Cisakowski, Małgorzata Kanecka i Ryszard Niebieszczański – członkowie Zarządu Powiatu. Galę prowadziła z wielką kulturą Marta Zilbert, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku. [kot]

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kłodzku i www.memoryofnations.eu

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Bogdan niedziela, 11.02.2024 09:34
Trump ..Niech Rosja robi co chce z krajami NATO, ba...
Sonda 2024 sobota, 10.02.2024 22:02
Gratulacje ....Nowe wyniki Sondy Wybory 24. Burmistrz Kłodzka................................
......................... .Michał Piszko ....42%.....Bez...
sobota, 10.02.2024 21:29
ok
Ingo sobota, 10.02.2024 18:45
Po rodzinie poszlo