komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 25 czerwca 2019

Lucji, Wilhelma

Bractwo Rycerskie w sprawie wyboru symbolu gminy Szczytna

poniedziałek, 29.2.2016 11:09 , komentarze: 10 , odsłony: 9415
kategorie artykułu:

Przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej wyrazili swoją opinię w sprawie wyboru nowego symbolu gminy, które na zlecenie burmistrza Marka Szpaniera przygotował heraldyk, Robert Fidura.

Herb gminy jest naturalnym symbolem wyrażającym dumę i tradycję jej mieszkańców. Powinien posiadać czytelną symbolikę, nawiązującą do historii, tradycji bądź najważniejszych elementów gminy - wyjaśnia włodarz Szczytnej - Procedura nadawania gminie herbu wymaga pozytywnej opinii Ministra Administracji i Cyfryzacji, po zasięgnięciu konsultacji z Komisją Heraldyczną. Dopiero wtedy rada miejska może podjąć uchwałę o nadaniu herbu. Obecnie używane symbole gminy Szczytna nigdy nie były opiniowane przez Komisję Heraldyczną, a elementy które zawierają nie pozwolą zaopiniować ich pozytywnie. To powoduje, że nie mogą być symbolami oficjalnymi.

Opracowaniem poprawnej symboliki gminy zajął się heraldyk, Robert Fidura, który przedstawił dwie propozycje herbu. Pierwszy z nich to jeleń z kielichem, na drugim natomiast znajduje się postać Św. Jana Chrzciciela. Opinię na temat obu projektów wyrazili przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.

- Po zapoznaniu się z przedstawionymi propozycjami zdecydowanie odrzucamy projekt z jeleniem w skoku ponad kielichem. Symbol ten został "wyjęty" z pięciopolowego projektu przedwojennego herbu Szczytnej, był w tzw. polu sercowym obok innych charakterystycznych elementów miejscowej flory. Po powiększeniu do wielkości całej tarczy herbowej, niektóre elementy anatomiczne jelenia zostały wyraźnie uwydatnione i tworzą w bezpośrednim sąsiedztwie kielicha niekorzystne skojarzenia, co może prowokować w przyszłości do niewybrednych żartów. Nie raziło to w projekcie pięciopolowym – wyjaśnia Kazimierz Woroniecki, kanclerz bractwa - Sugerujemy projekt ze Św. Janem Chrzcicielem, który był i jest patronem naszej parafii i jest odwzorowany w herbie godła z XIX - wiecznej pieczęci gminnej Szczytnej, czyli historycznie starszego od herbu przedwojennego z "jeleniem".

Szczegółowe informacje o projektach można znaleźć w uzasadnieniu historyczno-heraldycznym.

Projekt 1 w. Jan Chrzciciel wraz z uzasadnieniem

Projekt 2 Jelen z kielichem wraz z uzasadnieniem

 

Swoje opinie można przesyłać do 15 marca na adres e-mail szczytna@szczytna.pl lub pocztą tradycyjną na adres:
Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
ul. Wolności 42,
57-330 Szczytna

 

 

Wasze komentarze

Byleby do kielicha nie sikał
wtorek, 01.03.2016 11:25 autor:
wczoraj, 9 godz temu
wczoraj, 12 godz temu
wczoraj, 12 godz temu
niedziela, 23.6.2019 10:53
5
sobota, 22.6.2019 13:54
sobota, 22.6.2019 13:48
piątek, 21.6.2019 17:58
piątek, 21.6.2019 15:56
piątek, 21.6.2019 15:44
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ELMECIK
ELMECIK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe