Bogusław Palko ze Szczytnej odznaczony medalem honorowym podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka [FOTO]

środa, 15.5.2024 10:29 1159 2

Mszą w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu sprawowaną przez arcybiskupa Józefa Kupnego rozpoczęły się we wtorek, 14 maja, obchody Dnia Strażaka województwa dolnośląskiego. Wśród bohaterów tego wydarzenia był druh Bogusław Palko, od 33 lat strażak ochotnik w Szczytnej.

Z dolnośląskimi strażakami świętowali m.in zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frysztak, Paweł Gancarz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski oraz liczni parlamentarzyści. Nie zabrakło oczywiście Zbigniewa Szczygła, niegdyś komendanta wojewódzkiego w Wałbrzychu i Wrocławiu, szczególnie nam bliskiego.

Po mszy poczty sztandarowe komend miejskich i powiatowych PSP, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych województwa dolnośląskiego, a także pododdział odznaczonych, awansowanych oraz wyróżnionych zajął stanowiska na Placu Katedralnym, gdzie odbył się uroczysty apel. St. bryg. Paweł Frysztak podziękował zebranym za ich poświęcenie i oddaną pracę: – Składam wyrazy uznania i szacunku

Strażacy otrzymali nie tylko słowa, ale i odznaczenia państwowe i resortowe, w tym m.in.: Krzyże Zasługi, Krzyże Świętego Floriana, Medale Za Długoletnią Służbę, Odznaki „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Znaki Związku OSP RP, Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza, oraz Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, odznaki Za Zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP oraz awanse.

Wśród wyróżnionych był nasz, Bogusław Palko, prezes OSP w Szczytnej. Otrzymał medal  honorowym im. Bolesława Chomicza za szczególne zasługi dla rozwoju i umacniania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzję podpisał Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP i były premier.

„Serdeczne gratulacje, Panie Prezesie i gorące podziękowania za 33 lata kierowania OSP w Szczytnej w sposób dający poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom naszej gminy, a na następne lata życzę Panu dużo, dużo zdrowia” – skomentował Krzysztof Żak, burmistrz Szczytnej. O strażakach z tego miasteczka pisaliśmy niedawno z okazji otwarcia remizy strażackiej zbudowanej... w czynie społecznym! [więcej TUTAJ]. [kot]

* Bolesław Chomicz (1878-1959) był pierwszym prezesem utworzonego w 1921 roku Głównego Związku Straży Pożarnych RP. W czasie okupacji niemieckiej współtworzył Strażacki Ruch Oporu „Skała”. Był też prezesem konspiracyjnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie uznawał taryfy ulgowej dla nierzetelności, bałaganiarstwa i marnotrawstwa. Często miał powtarzać: „nie marzyć, ale działać”.

Zdjęcia: st. ogn. w st. spocz. Janusz Wilk/PSP, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Zbigniew Szczygieł.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

rysiu 67 piątek, 17.05.2024 09:02
takich ludzi to trzeba szanowac dzo zdrowia dla zony i...
środa, 15.05.2024 11:50
Brawo Panie Bogdanie! Dużo zdrowia dla Pana!!!