komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 18 listopada 2018

Romana, Klaudyny

Blisko 900 wykroczeń ujawnionych podczas policyjnych działań pn. „PASY” na Dolnym Śląsku

wtorek, 10.7.2018 08:49 , komentarze: 0 , odsłony: 481
kategorie artykułu:

Dolnośląscy policjanci przeprowadzili na terenie województwa kolejne już działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tym razem pod hasłem „PASY”. Podczas akcji funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa, a także czy dzieci w pojazdach przewożone są w sposób prawidłowy. Skontrolowano łącznie blisko 1,4 tys. pojazdów i ujawniono niestety blisko 900 wykroczeń popełnionych przez kierujących, czy też pasażerów.

Jak pokazują badania i testy, pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem, ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. W momencie uczestniczenia w poważnym wypadku dają najczęściej jedyną szansę na przeżycie.

Policyjne statystyki potwierdzają ten fakt. Wynika z nich, że głównymi przyczynami śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest właśnie naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z tych urządzeń, a także urządzeń przeznaczonych do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Działania pn. „Pasy” są cyklicznie realizowane przez policjantów na wszystkich drogach województwa dolnośląskiego. Ich celem jest m.in. uświadamianie uczestnikom ruchu drogowego poważnych konsekwencji, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz jak niebezpieczne jest przewożenie dzieci w sposób nieprawidłowy.

Ostatnia tego typu akcja przeprowadzona przez funkcjonariuszy 6 lipca 2018 roku, to 1388 skontrolowanych pojazdów. Niestety w 886 przypadkach policjanci ujawnili naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców - aż 476 z nich nie korzystało z pasów bezpieczeństwa. W 67 przypadkach pasów nie mieli zapiętych pasażerowie, a 11 przypadków dotyczyło nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Niestety jak pokazują te i wcześniejsze działania, spora część osób przemieszczających się pojazdami lekceważy przepisy obowiązujące w tym zakresie. Pamiętajmy, że obecnie na drogach jest znacznie więcej pojazdów w związku z wakacyjnym ruchem turystycznym. Dlatego po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożności i zasad bezpiecznej jazdy. Wyjeżdżając na wakacje zadbajmy o to, by również bezpiecznie z nich wrócić. W sytuacji zagrożenia pasy mogą nam w tym pomóc.

asp. szt. Paweł Petrykowski
KWP Wrocław

 

 

Wasze komentarze


sobota, 27.10.2018 13:30
3
piątek, 19.10.2018 09:40
2
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork