Blisko 18% pasażerów więcej w Porcie Lotniczym Wrocław

piątek, 9.12.2016 09:32 431 0

W listopadzie 2016 roku na trasach krajowych przybyło prawie 50% pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o 10,8% na trasach międzynarodowych. Pięć nowych, wprowadzonych w październiku połączeń cieszy się ogromną popularnością. Samoloty z Wrocławia na południe Europy latały wypełnione nawet w ponad 90%. Przybyło również pasażerów latających  do niemieckich portów przesiadkowych.  

W listopadzie 2016 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie ponad 187 tys. pasażerów – to oznacza wzrost aż o 17,8% w porównaniu do listopada 2015 roku. Co się złożyło na ten wynik? – Blisko 15 tys. pasażerów skorzystało z pięciu nowych połączeń uruchomionych przez tanie linie tej jesieni. Każdy z tych kierunków okazał się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo, coraz więcej podróżnych lata na południe również w okresie jesienno-zimowym. Systematycznie przybywa też pasażerów na trasach międzynarodowych obsługiwanych przez przewoźników tradycyjnych. Z kolei na imponujący wzrost na trasach krajowych największy wpływ miało zwiększenie liczby lotów linii Ryanair na trasie do Warszawy – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. 

Blisko 108 tys. pasażerów tanich linii

W sezonie zimowym pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do wyboru w sumie 27 połączeń tanich linii na trasach międzynarodowych. Nowości to główne lotnisko Madrytu, Manchester, Newcastle i Belfast (wszystkie w ofercie linii Ryanair), a także Kijów (Wizz Air). W listopadzie 2016 roku liczba pasażerów tanich linii lotniczych na trasach międzynarodowych  wzrosła o 10,8% (w porównaniu do listopada 2015). Najwięcej podróżnych przybyło na obsługiwanej przez linie Ryanair trasie na Teneryfę – aż 43,5%. Więcej podróżnych skorzystało również z innych kierunków południowych, do Barcelony (2,8%) i Rzymu (2,4%). – Warto też zauważyć, że na kierunkach południowych przewoźnicy odnotowują wypełnienia samolotów sięgające lub przekraczające 90%. Tak jest w przypadku Malty, czyli połączenia, które w tym roku po raz pierwszy pozostało w rozkładzie po sezonie letnim, a także Barcelony, Mediolanu i Teneryfy – mówi Jarosław Sztucki. Imponujący jest również wzrost liczby pasażerów na trasach skandynawskich, obsługiwanych przez linie Wizz Air. Z połączenia do Sztokholmu Skavsta skorzystało o 43,1% więcej podróżnych, a do Oslo Torp 21,4%.Jeśli chodzi o połączenia na Wyspy Brytyjskie, to największych wzrost przewoźnicy odnotowali na trasach do Doncaster Sheffield (10%; obsługiwana przez Wizz Air), Cork (8,9%; Ryanair) oraz do Londynu Luton (4,7%; Wizz Air).

 

47,8% pasażerów więcej na trasach krajowych

Z połączeń na trasach krajowych skorzystało w listopadzie 2016 roku łącznie ponad 48 tys. pasażerów. Na trasie do Warszawy linie Ryanair odnotowały wzrost o 100,6%. Z kolei w samolotach PLL LOT było o 9,5% więcej pasażerów niż w listopadzie 2015. – Samolot to obecnie najszybszy i najwygodniejszy sposób podróżowania na trasie do Warszawy. Bogata oferta, codziennie aż 9 połączeń między Wrocławiem a głównym portem Warszawy, położonym blisko centrum stolicy, przekłada się na bardzo duże zainteresowanie podróżnych – dodaje  Jarosław Sztucki.Znaczenie ma też zróżnicowanie oferty. Sześć połączeń realizują PLL LOT, a trzy linie Ryanair.

 

Oblężenie niemieckich hubów

W segmencie tradycyjnych połączeń międzynarodowych wzrost wyniósł 8,1%. Najwięcej pasażerów, blisko 50%, przybyło na trasie do Düsseldorfu, przy niemal identycznej liczbie rejsów jak w listopadzie ubiegłego roku. Z kolei połączenie do Frankfurtu wybrało ponad 26% podróżnych więcej (w rozkładzie zimowym 2016/2017 na tej trasie jest sześć dodatkowych rejsów w tygodniu), a do Monachium 3,3%. – Systematycznie wzrastająca popularność rejsów do niemieckich portów przesiadkowych wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, obserwujemy stały wzrost liczby podróży biznesowych do i z Wrocławia. Po drugie, coraz więcej pasażerów naszego lotniska korzysta również z transferu we Frankfurcie, Monachium lub Düsseldorfie, w tym również na trasach międzykontynentalnych. Wynika to z faktu, że imponująca liczba połączeń między Wrocławiem a dużymi hubami, a także dogodne godziny lotów umożliwiają wygodne zaplanowanie takiej podróży – mówi Jarosław Sztucki. Z oferty tradycyjnych przewoźników na trasach międzynarodowych w listopadzie 2016 skorzystało łącznie blisko 30 tys. pasażerów wrocławskiego lotniska. Łącznie, od początku stycznia do końca listopada 2016, Port Lotniczy Wrocław obsłużył już ponad 2,2 miliona pasażerów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)