Baśniowe bajanie

piątek, 6.5.2022 12:19 423 0

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach zorganizowała lekcję biblioteczną dla przedszkolaków „Baśniowe bajanie”. Z sąsiadującego z książnicą Przedszkola, przybyły Dinusie i Kotki pod opieką pań Elżbiety Rydz i Elżbiety Momot.

Zajęcia rozpoczęły się od prostego przekazu na temat powstania pierwszych książek oraz wynalazcy druku Gutenberga. Starożytny lud Sumerów opracował pismo i poszukiwał sposobu jego uwiecznienia. Wpadają na pomysł zapisywania swoich tekstów na glinianych tabliczkach, które uznawane są za pierwsze książki.

Nieco później pojawiły się książki drukowane w formie zwojów. Zwoje to arkusze papirusu /wykonane z trzciny/ pergaminu /ze skór zwierzęcych/ lub papieru sklejane ze sobą i zwijane. Jan Gutenberg /ok.1399-1468/ niemiecki wynalazca druku. Największym dziełem wydrukowanym przez Gutenberga była Biblia. Jest to najdroższa książka świata. Po przyswojeniu tych wszystkich informacji, pani bibliotekarka Bogusia przeczytała dzieciom bajki z książki „Świat baśni”. Były to: "Kłopoty małego liska" Wioletty Święcińskiej oraz "Wielkanocne pisanki" -Urszuli Kozłowskiej.

Dzieci otrzymały w prezencie mini książeczki z cytatami o "czytaniu " i samodzielnie dorysowały śliczne kwiatuszki. Na zakończenie bajania był czas na kolorowanki.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)