komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 13 czerwca 2021

Lucjana, Antoniego

Artyści z Kłodzka przeciwko budowie drogi S8 przez Kukułkę. Powstał klip "Nie zabierajcie nam naszej ziemi"

wtorek, 4.5.2021 20:20 , komentarze: 33 , odsłony: 10798
kategorie artykułu:

"Nie zabierajcie nam naszej ziemi" - to tytuł piosenki nagranej przez kłodzkich artystów. Utwór jest wyrazem sprzeciwu wobec planów budowy drogi S8 przez Górę Kostrę, potocznie zwaną Kukułką.

Pomysłodawcą projektu był Mnihu, jednak do jego realizacji przyłączyło się wiele innych osób. Premiera teledysku miała miejsce 1 maja, a zagrali w nim między innymi - Mira Konefał – założycielka strony na facebooku – NIE dla drogi przez Kukułkę, TAK dla tunelu pod Bardecką, mieszkańcy kotliny kłodzkiej – Sabina Bin z mężem Marcinem, którzy zagrali główną rolę w drugiej części klipu, fotograf – Renata Burzyńska z mężem Kacprem, właściciel firmy zajmującej się osuszaniem, izolowaniem i odwilgacaniem budynków – Dariusz Piszczek, Marta Dreger z Inkubatora Przedsiębiorczości w Lądku-Zdroju, Aleksandra Pluta – Senior Sales Director w Mary Kay, i inni. Swój udział w teledysku miała również Natalia Mulka – reporterka TV Kłodzko (w klipie recepcjonistka), a przy nagraniach pomagał właściciel TV Kłodzko – Piotr Kramnik.

Za realizację teledysku odpowiedzialny był fotograf i kamerzysta z Kłodzka – Michał Dobski. Same ujęcia zostały nagrane – na kłodzkim rynku, pod mostem i na moście Wita Stwosza, w okolicy Żelaznego Mostu, na „Kukułce”, w restauracji i na terenie Domu Krawca Schneiderbaude.

Za tekst piosenki odpowiedzialni byli – Łukasz Mnihu Czesnołowicz i Ewa Leśniczak, muzykę stworzył Maciej Zacheja z Postoliski, a swój wkład w pracach nad muzyką do utworu miał również Maciej „Macios” Wikliński z Kłodzka.

- Podczas nagrywania na kłodzkiej "Kukułce" końcowych scen klipu do utworu "Nie zapomnij nigdy" z Pauliną „Chada” Halczuk i Bartkiem Wójcikiem, zaczepiła nas przemiła kobieta - Mira Konefał, która w tym samym czasie robiła zdjęcia do strony jaką prowadzi na facebooku odnośnie protestu budowy drogi S8 w wariancie A2, i zapytała , czy może zrobić nam zdjęcie? Oczywiście zgodziliśmy się , a Pani Mira wyjaśniła nam, o co chodzi z protestem przeciwko budowie drogi. Kukułka jest miejscem bardzo często odwiedzanym przeze mnie i znajomych. Jest to jedyne takie miejsce w okolicy, gdzie można podziwiać piękny widok na kotlinę, a w nocy oświetlone pięknie miasto. Można tam odpocząć na łonie natury. Dodam, że w odpowiednim towarzystwie i o odpowiedniej porze, panuje tam bardzo romantyczna aura . Gdy potrzebuję wyciszenia, jadę w to miejsce. Już zdarzyło mi się kręcić tu piękne sceny do klipu, jest to wyjątkowe miejsce z klimatem - mówi Łukasz Mnihu Czesnołowicz. - Zaraz po tym jak ukończyłem pracę nad teledyskiem do utworu „Nie zapomnij nigdy”, odszukałem Panią Mirę na Facebook`u i zaproponowałem jej, że chętnie przyłączę się do protestu, tworząc utwór na ten temat. Postanowiłem również włączyć w akcję innych artystów z okolicy. Tak trafiłem na naszą kłodzką wokalistkę Ewę Leśniczak, której zaproponowałem udział w refrenie, oraz najbardziej popularną w okolicy kłodzką tiktokerkę, Paulinę Chada Halczuk, z którą współpracowałem już od dłuższego czasu. Paulina występowała już w jednym z moich klipów, a tym razem postanowiła dodać swój głos i w debiutancki sposób nagrać drugą zwrotkę. Ewa wpadła na pomysł, byśmy zorganizowali zrzutkę na realizację teledysku. Tym samym chcieliśmy nagłośnić tą sprawę i zaznaczyć jej ważność dla nas, a także by każdy miał możliwość przyłączenia się do tego projektu.

W projekt zaangażowała się również kłodzka wokalistka, Ewa Leśniczak. Cztery miesiące temu ukazał się w sieci jej pierwszy singiel „Przed siebie”, do którego ujęcia zostały nagrane na kłodzkiej Twierdzy. 

- Wzięłam udział w tym projekcie, ponieważ uważam, że jeśli ma się coś do powiedzenia w słusznej sprawie, to zawsze trzeba działać i bronić tego co stanowi dla nas wartość bezcenną. Poza tym jest to dla mnie nowe doświadczenie muzyczne, bo przecież połączyliśmy siły zupełnie zróżnicowanych osób jak i pod względem osobowości tak i pod względem uprawianych przez nas gatunków muzycznych. To pokazuje, że potrafimy być solidarni i się jednoczyć, bez względu na upodobania muzyczne i światopoglądowe. Cieszę się, że prócz wokalu, mogłam wesprzeć to przedsięwzięcie swoimi działaniami, począwszy od pomysłu na zbiórkę, organizację miejsca do nagrań studyjnych, organizację ekipy aktorskiej do klipu, organizację lokalizacji, makijaż, wsparcie lokalnej tv, tworzenie notek prasowych itp. Jeśli się czegoś podejmuję, to daje z siebie 100% . Uwielbiam współpracować z ludźmi. Wierzę ,że nasz głos zostanie usłyszany i spotkamy się wkrótce na naszej kłodzkiej Kukułce i razem zaśpiewamy, że jej nie oddamy - mówi Ewa Leśniczak.

Artystów wsparły także inne osoby, w tym Anna Paulina Podgórska makijażystka i wizażystka z Kłodzka, która na co dzień maluje gwiazdy pracując w telewizji i realizuje się podczas sesji do magazynów modowych.

- O projekcie dowiedziałam się przez Facebooka. Myślę, że wszystkie akcje. które wspierają naszą lokalną społeczność są ważne. Uważam, że można narzekać, że się nic nie dzieje lub spiąć tyłek i coś zrobić, zwłaszcza jeśli jest to projekt w tak wyjątkowym i ważnym celu. Kłodzko, muzyka i malowanie mają szczególne miejsce w moim sercu, dlatego zawsze kiedy swoją pracą mogę wesprzeć artystów staram się to robić. Jeśli ten teledysk otworzy oczy większej ilości ludzi to głęboko wierzę, że Ci którzy chcą podjąć decyzję za mieszkańców Kłodzka i okolic, zastanowią się nad tym co chcą zrobić. Jestem zdecydowanym zwolennikiem szukania rozwiązań, więc jeśli jest możliwość stworzenia drogi w innym wariancie to należy to zrobić. Kukułka to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, puszczając tamtędy 4 pasmową drogę pozbawimy to miejsce serca.. Trzeba walczyć o to co ważne, bo takie decyzję mogą mieć wpływ na wielu z Nas - komentuje Anna Paulina Podgórska.

- Zaangażowałem się w projekt, ponieważ wg mnie nie wolno pozwolić na zniszczenie tak pięknych i dziewiczych terenów. Muzyka zawsze wyrażała emocje, to świetna forma uświadomienia wielu osobom, korzystającym i mieszkającym tutaj, że może nastąpić coś nieodwracalnego co wpłynie na wszystkich mieszkańców. Ze względu na przebieg drogi oczywistym było dla mnie, że się zaangażuję w projekt i dlatego tak jak mogłem wesprzeć to nagranie to chciałem być częścią tej manify. Jeśli chodzi o sam biznes to totalnie wariant drogi przez „Kukułkę” totalnie zmieniłby zakładany kierunek czyli ciszę, piękne miejsce w którym każdy się relaksuje - mówi  właściciel pensjonatu i restauracji na kłodzkiej „Kukułce”, Patryk Chwesiuk.

 

Do udziału zaproszono także kłodzką tiktokerkę, która na swoim koncie zgromadziła 37 tys. obserwujących. Paulina Chada Halczuk wzięła udział w teledysku Mniha - Na luzie, gdzie grała statystkę, oraz w Nie zapomnij nigdy, gdzie zagrała z Bartkiem Wójcikiem główną rolę. 

- Wzięłam udział w tej piosence jak i w teledysku dzięki Łukaszowi (Mnihu). Pomysłodawcą był on i tak narodził się pomysł.... Uważam, że warto nagłaśniać tą sprawę i pokazać jak ważne jest to miejsce. Sądzę, że droga S8 powinna przebiegać przez Górę Bardecką aby nie niszczyć tutaj tego miejsca które jest oblegane przez turystów i dużo ludzi lubi spędzać tu czas. Gdy zostanie wybudowana droga przez Kukułkę, nie będzie już to samo miejsce co jest teraz  - mówi Paulina Chada Halczuk.

 

 

Wasze komentarze

Są różne gusta, ale jak dla mnie ta "piosenka" to...
czwartek, 06.05.2021 08:22 autor: aaa
NIESTETY ALE NIKT NIE WYBUDUJE TEJ DROGI, mORAWIECKI Z WAS...
środa, 05.05.2021 13:41 autor: jurek kiler
Popieram!!
środa, 05.05.2021 12:50 autor: .
Ci podrzędni artyści to w cyrku powinni występować, a nie...
środa, 05.05.2021 06:01 autor: Bogobojowy
Proszę poprawić nazwisko mojego dobrego kolegi właściciela TVK. Jest mały
środa, 05.05.2021 07:43 autor: Grzegorz Motocyklista
środa, 2.6.2021 08:16