Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują – zatrzymaj się przed torem, nie ryzykuj!

wtorek, 4.8.2020 09:38 546 0

Kierowcy ignorują znak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki. Nieostrożne zachowanie kierowców tylko przez wakacje doprowadziło do 410 przypadków uszkodzeń rogatek. Apele o bezpieczeństwo są potrzebne, dlatego Ambasadorzy Bezpieczeństwa przeprowadzili 320 akcji na przejazdach kolejowo-drogowych i rozdali 39 tysięcy ulotek i materiałów edukacyjnych. „Bezpieczny piątek” minął półmetek.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa w całej Polsce prowadzą „Bezpieczne piątki”, czyli dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Dzisiaj kolejarze, Ambasadorzy Bezpieczeństwa i Strażnicy Ochrony Kolei byli obecni między innymi na przejazdach w Częstochowie, Gryfinie, Bielsku Podlaskim, Łodzi, Olsztynie. Akcje przeprowadzono na przejazdach kolejowo-drogowych w Sterkowcu, Rzezawie, Wolbromiu, Oświęcimiu, Lublinie, Łebie, Poznaniu, Zamościu, Czaplinku i Tarnobrzegu. W wakacje rozdano 39 tys. ulotek i materiałów edukacyjnych. W kilkudziesięciu przypadkach nałożono 87 mandatów oraz przeprowadzono 106 kontroli trzeźwości.

W wakacje było 410 sytuacji, kiedy drągi rogatek były łamane przez kierowców, którzy nie dostosowali się do przepisów ruchu drogowego. Każde takie zdarzenie to zagrożenie dla innych kierujących i opóźnienia pociągów. W przypadku uszkodzenia urządzeń na przejeździe lub stwierdzenia innej awarii należy skorzystać z #ŻóltejNaklejkiPLK.

#ŻółtaNaklejkaPLK ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Spada liczba zdarzeń, trzeba słuchać „głosu rozsądku”

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2019 r. w porównaniu z 2018 r. o 11% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 roku odnotowano 183 zdarzenia, a w 2019 roku 163. W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku liczba wypadków również się zmniejszyła. Od stycznia do czerwca były 72 zdarzenia, a w analogicznym okresie rok temu było to 88.

 „Bezpieczny przejazd…” – edukacja na lato

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii.

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd…” to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii „Bezpieczny przejazd…” dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Razem z Ambasadorami Bezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.

„Bezpieczny przejazd VR” to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.

„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie”, to niekończący się wyścig, podczas którego można  poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa  dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Androida, iOS oraz Windows.

Dla najmłodszych – Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne

Dodaj komentarz

Komentarze (0)