Alternatywne LO w Kłodzku to nasza najlepsza szkoła średnia! Jak w rankingu „Perspektyw” wypadły inne z powiatu kłodzkiego?

czwartek, 11.1.2024 15:52 4123 1

Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” ogłosił doroczny ranking szkół średnich. Na naszym podwórku najlepsze okazało się Alternatywne LO w Kłodzku. W województwie dolnośląskim wyprzedza je jednak 18 ogólniaków. W kraju zajmuje aż  281. miejsce.

Zawsze podkreślamy, że jak do wszystkich tego typu rankingów i do tego trzeba podejść z pewnym dystansem. To jednak nie tylko zabawa. Licea ogólnokształcące zostały ocenione na podstawie trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W technikach doszły do tego wyniki egzaminu zawodowego.

Ranking  uwzględnia tylko te szkoły, w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej odpowiednio w liceach i technikach. Ten podstawowy warunek spełniło 7 naszych ogólniaków i tylko 2 technika. Zwłaszcza w klasyfikowaniu techników brakuje tu na przykład staży, jakie zapewniają swoim uczniom szkoły. Warto jednak poświęcić chwilę tym wynikom.

Oto wyniki rankingu liceów ogólnokształcących w powiecie kłodzkim [w nawiasie podajemy kolejno miejsca w województwie dolnośląskim i w całym kraju]:

1. [19., 281.]        Alternatywne LO / Kłodzko
2. [27., 395.]       Społeczne LO / Kłodzko [spadek z miejsca 120. w kraju!]
3. [46., 759.]       I LO im. Bolesława Chrobrego / Kłodzko
4. [50., 820.]       I LO im. Powstańców Śląskich / Bystrzyca Kłodzka
5. [63., 1000+]  I LO im. Henryka Sienkiewicza / Nowa Ruda
6. [76., 1000+]  LO Mistrzostwa Sportowego / Duszniki-Zdrój
7. [88., 1000+]  LO im Andrzeja Zawady / Lądek-Zdrój
* z rankingu w stosunku do 2023 wypadło LO im. Józefa Lompy / Kudowa-Zdrój, a pojawiły się szkoły z Dusznik i Lądka.

Mini-ranking techników w powiecie kłodzkim [w nawiasie podajemy kolejno miejsca w województwie dolnośląskim – tu sklasyfikowano 74 szkół –  i w całym kraju]:

1. [52., 500+]    Technikum nr 1 im. prof. Wacława Żenczykowskiego / Kłodzko [Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku]
2. [74., 500+]    Technikum im. Stanisława Staszica / Nowa Ruda [Noworudzka szkoła Techniczna]

Czy miejsce danej szkoły w rankingu decyduje o tym, jak młodzież w niej zdobywająca wiedzę przygotowana jest do późniejszej nauki na uczelniach czy po prostu do życia? Z pewnością nie. Spodziewamy się jednak, kto pierwszy będzie je lekceważył: ten, komu nie zależy na przyszłości naszej młodzieży, ale na spokojnym miejscu pracy. [kot]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

smutno :( czwartek, 11.01.2024 23:54
KSP nie ma w rankingu? Zastanówcie się dlaczego...