Ale dżez! Szykujcie się na odwiedziny Feliksa Mendelssohna u Fryderyka Szopena. Wpadnie do Dusznik-Zdroju już 26 września

czwartek, 21.9.2023 11:12 963 0

200 lat temu Felix Mendelssohn (1809-47) zawitał do Dusznik Zdroju. 
Z okazji tej rocznicy władze miasta ustanowiły rok 2023 rokiem Felixa Mendelssohna. VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej będzie jego muzycznym zwieńczeniem. Czym tym razem zaskoczą nas organizatorzy Festiwalu? Muzyka kompozytora stanie się na kilka dni muzyczną wizytówką miasta.

Szczerze? To jedna z najbardziej wyczekiwanych przez nas imprez na ziemi kłodzkiej. W ubiegłym roku Festiwal zaczął się jak marsz weselny, który przecież tak kochamy, a potem było... tylko lepiej! Pisaliśmy wówczas: „Każdy musi choć raz spróbować, bo może się okazać, że właśnie taka, prawdziwie wielka MUZYKA do niego trafia”. My usłyszeliśmy tam nawet ostre rockowe riffy czy materiał na hip-hopowe sample! [Dlaczego tak nam się podobało w Dusznikach-Zdroju? Przeczytajcie TUTAJ].

7. edycję Festiwalu zaplanowano w dniach 26 września – 1 października. Myśl przewodnia tegorocznych wydarzeń zawiera się w podtytule – Szlakiem Mendelssohna. Podążając jego ścieżką poznamy muzyczne sylwetki różnych twórców – dawniejszych, współczesnych Mendelssohnowi oraz tych, którzy tworzyli po śmierci kompozytora.

„Proponujemy odbiorcom zróżnicowany program artystyczny, będący swego rodzaju odzwierciedleniem obecnych trendów na rynku muzycznym w Europie. Na twórczość Mendelssohna spojrzymy przez pryzmat wykonawstwa historycznego XIX wieku, inspiracji barokowych, jazzowych, czy też wsłuchując się w interpretacje wybitnych muzyków grających na instrumentach współczesnych” – wyjaśnia dyrektor artystyczny, Krzysztof Karpeta.

W tym roku usłyszymy m.in.: Szymanowski Quartet, Jenifer Lary, Marcina Kozieła, Piotr Schmidt Quartet czy Książek PianoDuo. Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących dedykowanych młodym odbiorcom: warsztaty chóralne z dyrygentką Izabelą Polakowską-Rybską czy lekcje mistrzowskie z Szymanowski Quartet. A chcecie więcej się dowiedzieć na temat samego kompozytora i sensacyjnego wątku związanego z jego siostrą? Sięgnijcie TUTAJ.

Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)