Akt oskarżenia przeciwko rodzicom 1,5 rocznego chłopca z Nowej Rudy

czwartek, 9.10.2014 14:18 4959 0

Prokurator Rejonowy w Kłodzku skierował akt oskarżenia przeciwko mieszkańcom Nowej Rudy:  37-letniej Joannie B. i 35-letniemu Piotrowi K. – rodzicom półtorarocznego chłopca, oskarżając ich o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i nieumyślne spowodowanie choroby realnie zagrażającej jego życiu, poprzez niewłaściwe sprawowanie nad nim opieki od chwili urodzenia, w szczególności niezgłoszenie się z dzieckiem do lekarza w sytuacji pojawienia się pierwszych objawów chorobowych, a przez to uniemożliwienie zdiagnozowania u dziecka choroby trzewnej – celiakii i zapobieżenia jej rozwojowi.

W dniu 25 marca b.r. rodzice wówczas prawie rocznego chłopca zgłosili się z dzieckiem  do szpitala w Nowej Rudzie. Stan zdrowia dziecka został określony jako ciężki, jego organizm był skrajnie wyniszczony. Dziecko ważyło 5500 gramów i znajdowało się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Ze szpitala w Nowej Rudzie chłopczyk został przetransportowany do Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego we Wrocławiu, a następnie przewieziony na Oddział Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, gdzie przebywał na leczeniu do 5 czerwca b.r. Po zakończonym leczeniu dziecko, zgodnie z postanowieniem Sądu Rodzinnego, zostało umieszczone w specjalistycznej placówce wychowawczej w Kłodzku.

O sprawie pisaliśmy - TUTAJ 

W trakcie pobytu w szpitalu w Krakowie zdiagnozowano u dziecka chorobę trzewną – celiakię, polegająca na nietolerowaniu przez organizm glutenu występującego w pokarmach, w tym także w większości produktów dla noworodków i niemowląt.

W toku śledztwa powołano biegłego z zakresu medycyny sądowej, który w wydanej opinii stwierdził, że wielomiesięczne stosowanie u dziecka przez rodziców nieprawidłowej diety i brak opieki lekarskiej, spowodowało stan bezpośredniego zagrożenia życia dziecka i skrajne wyniszczenie jego organizmu. Z opinii biegłego wynika, że pierwsze objawy celiakii (w tym  bóle i wzdęcia brzucha, biegunki, utrata masy ciała i szereg innych)  są bardzo dobrze widoczne i powinny być natychmiast zauważone przez rodziców chorego dziecka.

W toku śledztwa ustalono natomiast, że rodzice chłopca od chwili jego urodzenia w dniu 12 kwietnia 2013r. nie byli z nim nigdy u lekarza. Dziecko nie zostało także poddane żadnym szczepieniom i w okresie swojego życia nie korzystało z żadnej formy opieki medycznej. Chłopczyk urodził się jako czwarte dziecko oskarżonych.

Z zebranych w sprawie dowodów wynika, że po urodzeniu dziecka Szpital zgodnie z obowiązującą procedurą wysłał do wskazanego przez matkę ZOZ stosowną informację, jednak korespondencja ta nie wpłynęła do wybranej przychodni z nieustalonych powodów.

Przesłuchani w sprawie w charakterze podejrzanych rodzice dziecka przyznali się do popełnienia zarzuconego im czynu. W swoich wyjaśnieniach próbowali w naiwny sposób usprawiedliwić swoje zaniedbanie, oboje wyrazili żal i skruchę. Oskarżeni złożyli także wnioski o skazanie ich przez sąd bez przeprowadzania rozprawy, proponując dla siebie karę 3 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat, a nadto oddanie pod dozór kuratora sądowego w  okresie próby i obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

Wniosek oskarżonych został zaakceptowany przez prokuratora, na co wpływ miały poza postawą oskarżonych zaprezentowaną w toku postępowania także, wynikające z opinii biegłych psychologa i psychiatrów, cechy ich osobowości.

Za zarzucone oskarżonym przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.          

Sprawa zostanie rozpoznana prze Sąd Rejonowy w Kłodzku.



Dodaj komentarz

Komentarze (0)