komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 26 lipca 2021

Anny, Miroslawy

7 mln kont w ZUS

czwartek, 17.6.2021 12:21 , komentarze: 0 , odsłony: 246
kategorie artykułu:

Wystarczy komputer lub smartfon i dostęp do Internetu żeby komunikować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie wstając z fotela. Już ponad 7 mln osób założyło swoje indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE to prosty sposób umożliwiający dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Do kogo skierowany jest portal PUE?

Do osób ubezpieczonych (na przykład pracowników, zleceniobiorców), płatników składek (na przykład: pracodawców, osób, które prowadzą działalność pozarolniczą), świadczeniobiorców (na przykład emerytów i rencistów), lekarzy.

- Założenie konta trwa zaledwie kilka minut. Na naszej stronie internetowej są szczegółowe informacje i jasna instrukcja w jaki sposób to zrobić – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Aby założyć konto należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Można to poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub osobiście w każdej placówce ZUS – dodaje.

Według rzeczniczki, na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Na swoim koncie każdy znajdzie zakładkę odpowiednią dla każdej roli (jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz). W zakładce znajdują się dane i usługi, z których można skorzystać.

Bon turystyczny na PUE

Założenie profilu na PUE jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Świadczenie to jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak dotąd Polacy aktywowali ok. 1,8 mln bonów. Polacy dokonali ok. 670 tys. płatności bonami na kwotę ok. 486 mln zł. Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Nie można go wymienić na gotówkę. Realizacja świadczenia bonu odbywa się przez PUE ZUS. Bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Za pomocą bonu można płacić m.in. za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie
Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne
środki płatnicze.

 

Wasze komentarze

piątek, 23.7.2021 09:43
czwartek, 22.7.2021 13:47
środa, 21.7.2021 09:27
środa, 21.7.2021 09:25
2
poniedziałek, 19.7.2021 10:28