31 marca, Kłodzko: Koncert Old Breakout. Tribute to Nalepa

piątek, 20.1.2023 13:42 0

OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy - muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT - założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.

W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album "Blues Breakout", nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa - śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński - harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz - gitara, Jerzy Goleniewski - gitara basowa, Józef Hajdasz - perkusja, z tekstami Bogdana Loebla.
Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: "Mira", "Karate" i "Ogień" aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia polski koncert Raya Charlesa.

W 1978 do Breakoutu dołącza Maciej Bogusław Kubicki - gitara basowa. Nagrywa "To mój blues" i koncertuje w Polsce i podczas zagranicznych turnee Breakoutu do końca istnienia zespołu w 1982 roku.

W 2013 roku, przy okazji Festiwalu "Lep na Bluesa", dawni przyjaciele Nalepy postanawiają zlepić projekt upamiętniający jego muzykę i ku radości publiczności od tamtej pory jeżdżą z koncertami po Polsce i kilku krajach Europy. .

W 2018 roku nagrywają także płytę "Old Breakout - Tribute to Nalepa & Kubasińska". W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat '70 i '80: Tadeusz Trzciński, Józef Hajdasz, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a do nagrania płyty dołącza także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalną ucztę muzyczną.

Latem 2022 muzycy ponownie weszli do studia. Nagrali płytę "80a" z okazji 80-tej rocznicy urodzin Tadeusza Nalepy i 80-tych urodzin nadal koncertującego w doskonałej formie z zespołem Tadeusza Trzcińskiego. I tak jak w 1988 Nalepa zaprosił do nagrania albumu "Numero Uno" zespół Dżem, tak i teraz zaproszenie do udziału w nagraniach przyjął gitarzysta Jerzy Styczyński (Dżem). Płyta jest dostępna od października 2022 po koncertach zespołu.

KONCERT ZAGRAJĄ:
Tadeusz TRZCIŃSKI (Breakout) - harmonijka ustna
Maciej Bogusław KUBICKI (Breakout) - gitara basowa
Marcin KOŁDRA - wokal, gitara,
Sławek BURAKOWSKI - gitara,
Łukasz BILIŃSKI - perkusja. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)